Rubriky:

Reprezentace

V přípravě reprezentace doplní zkušené hráče sedm nováčků

20. března 2005 18:30 - PRAHA

Kouč české hokejové reprezentace Vladimír Růžička odtajnil nominaci na úvod přípravy na mistrovství světa v Rakousku. V týmů jsou již zařazeni hráči, s nimiž šéftrenér národního týmu počítá do konečné nominaci i ti, kteří se o ni ještě poperou. V mužstvu je však také sedm nováčků, jejichž šance jsou nulové a budou sbírat své první zkušenosti.

 

archiv

Ostřílené reprezentanty zastupují ve výběru beci Tomáš a František Kaberleové, Jaroslav Špaček, Jan Hejda, Karel Pilař a útočníci Martin Straka, David Výborný, Jan Hlaváč, Martin Havlát a Josef Vašíček. Nechybí ani Martin Ručinský, který od 9. ledna za Litvínov kvůli zranění břišního svalstva nehrál, absolvoval v zámoří operaci a po pauze se chystá k návratu. Závěr ročníku vynechal kvůli potížím s třísly i Straka.

Naopak o šampionát zřejmě přijde útočník Patrik Eliáš z Magnitogorsku, který se v tuzemsku léčí ze žloutenky. "Zeptám se lékařů, jak to s ním bude vypadat. Ale zatím mi nikdo neřekl, že by mohl mistrovství světa stihnout," řekl ČTK Růžička. Ze zdravých hráčů neměl zájem například o dva účastníky loňského Světového poháru - beka Jiřího Šlégra z Litvínova a svého svěřence ze Slavie Tomáše Vlasáka.

Brankáři jsou známi

Růžička už prozradil, že na šampionát počítá s brankářskou trojici Tomáš Vokoun (IFK Helsinky), Milan Hnilička (Liberec) a Adam Svoboda (Norimberk). V přípravě tak dostane šanci trojice nováčku Tomáš Pöpperle (Sparta), Lukáš Mensator (Karlovy Vary) a Miroslav Kopřiva (Kladno), kteří se v tomto ročníku objevovali často i v první lize.

Do obrany byl povolán karlovarský František Ptáček, který v letošním ročníku objížděl turnaje Euro Hockey Tour, a také dva absolutní nováčci Martin Ševc z Kladna a Lukáš Poživil z Litvínova. Z útočníků se objevil na dvou akcích EHT kladenský Miloslav Hořava, Radek Dlouhý ze Slavie má zase na kontě sedm zápasů z minulého ročníku a jeho spoluhráč Lukáš Havel odehrál ještě pod bývalým koučem Slavomírem Lenerem jedno utkání. Znojemský David Ludvík nastoupil v tomto ročníku v prosinci proti Bělorusku. Nováčky jsou Vítězslav Bílek z Kladna a sparťan Tomáš Netík.

Někteří dobrovolníci začnou s přípravou už v pondělí

Někteří dobrovolníci začnou s přípravou v pražské T-Mobile Aréně již v pondělí, ale oficiálně se výběr sejde v úterý 29. února na soustředění v Karlových Varech. Úvodní tréninkový kemp potrvá čtyři dny. Od 4. dubna se reprezentace přesune do Kravařů u Opavy. O tři dny později čeká v Nitře tým první přípravný zápas se Slovenskem a 8. dubna se hraje odveta v Brně.

V těchto utkáních by se měli objevit hráči z dnes zveřejněného výběru. "Možná ho někdo doplní, ale chci spíše hráčům, kteří vypadnou, dát nějaký čas na odpočinek. Zapojí se k týmu až po zápasech se Slovenskem," podotkl Růžička.

Před šampionátem, který začíná 30. dubna, čekají české hokejisty ještě dalších pět přípravných zápasů. Dvakrát se utkají s Rakouskem - 12. dubna v Břeclavi a o dva dny později ve Znojmem. Na 22. dubna je naplánován do Litvínova první duel s Finskem, v němž se bude bojovat o konečné třetí místo v letošním ročníku Euro Hockey Tour. O dva dny později se hraje v Helsinkách odveta. Generálka s Kanadou se uskuteční 28. dubna v pražské Sazka Areně.

Nominace na úvodní přípravu na MS:
Brankáři: Tomáš Pöpperle (Sparta Praha), Lukáš Mensator (Karlovy Vary), Miroslav Kopřiva (Kladno),
obránci: Tomáš Kaberle (Kladno), František Kaberle (MoDo Hockey/Švéd.), Jan Hejda (CSKA Moskva/Rus.), Jaroslav Špaček (Slavia Praha), Karel Pilař (Sparta Praha), František Ptáček (Karlovy Vary), Martin Ševc (Kladno), Lukáš Poživil (Litvínov),
útočníci: David Výborný, Jan Hlaváč, Martin Havlát, Rostislav Olesz, Tomáš Netík (všichni Sparta Praha), Josef Vašíček, Lukáš Havel, Radek Dlouhý (všichni Slavia Praha), Miloslav Hořava, Vítězslav Bílek (oba Kladno), Martin Ručinský (Litvínov), David Ludvík (Znojmo), Martin Straka (Plzeň).

ČTK, Sport.cz