Rubriky:

Reprezentace

Jágr: MS ve Vídni bude jako Nagano

17. dubna 2005 21:29 - PRAHA

Deset dní po skončení klubových povinností v Omsku přiletěla do Prahy hlavní hvězda české reprezentace pro blížící se mistrovství světa Jaromír Jágr. Na pražském ruzyňském letišti se sice třiatřicetiletý hráč objevil oproti plánu až o více než dvě hodiny později, přesto v dobré náladě.

Měl jste přiletět v neděli linkou z Moskvy v 18.10 h, ale na letišti v Ruzyni jste se objevil až před devátou večer. Co vás zdrželo?
Když jsem dorazil z Omsku na moskevské letiště, tak se jistilo, že pro mě není na palubě místo. Byl tam přetlak cestujících a jako svobodný jsem dal přednost lidem s rodinami. Dorazil jsem o pár hodin později a je mi líto, že jste na mne museli čekat.

Jak hodnotíte pět měsíců v Rusku?
Byl jsem tam vším příjemně překvapený. Nedostal jsem se do míst, kde by se mi nelíbilo a především hokejové zázemí a možnosti tréninku byly perfektní.

Jak dopadne česká reprezentace na MS ve Vídni?
Tipněte si v anketě na konci článku!

Sliboval jste si od angažmá v Omsku poznání nových tréninkových metod, jak se to naplnilo?
Hrál se tam jiný hokej než jsem byl zvyklý. NHL má jistě svou úroveň, stahuje nejlepší hokejisty světa, ale v Rusku se určitě víc bruslí a je to prostě jiný styl.

Nebylo vedení klubu zklamáno až z konečného čtvrtého místa v lize?
Největším cílem bylo vyhrát Pohár evropských mistrů a to se nám naštěstí v lednu povedlo. Do play-off v ruské superlize jsme šli z obtížné šesté pozice, neboť při sériích hraných jen na tři vítězství představují první dva zápasy doma velikou výhodu.

První kolo s Magnitogorskem ale Omsk hlavně vaší zásluhou zvládnul, proč nevyšlo semifinále s Dynamem Moskva?
Tušil jsem, že je to předčasný boj o titul a říkal, že kdo vyhraje tuto sérii zvládne i finále a přesně se to naplnilo. Možná nám uškodilo vítězství v prvním zápase, měli jsme pak pocit, že to půjde samo, jenže v odvetě na nás soupeř nastoupil úplně jinak.

Dynamo druhý semifinálový zápas vyhrálo 11:0, zažil jste někdy takový debakl?
Takovou nakládačku skutečně nepamatuju, snad jen premiéra v Rangers, kdy jsme prohráli 1:9 byla podobná. Bohužel jsme moskevskému celku dodali sebevědomí, což se pak projevilo i při zápasech v Omsku.

Klíčovým byl pak zřejmě třetí semifinálový zápas, kde o prohře Omsku 0:1 rozhodl hodně sporný gól...
Tam se to lámalo, prohráli jsme neexistujícím gólem. Kromě sudího puk v síti nikdo neviděl a kdyby to posoudili správně, mohlo to dopadnout celé jinak.

V Omsku vás trenér nasadil do pozice centra, co jste na to říkal?
Byla to tak trochu náhoda, když si elitní střední útočník Prokopjev zlomil žebro, tak mě tak zkusili a naše lajna začala dávat góly. Nemůžu říct, že by se mi v roli centra nelíbilo, mám daleko víc puk než na pravém křídle, jen jsem musel začít trochu jinak bruslit. Neříkám, že to budu hrát věčně, ale zvyknul jsem si docela rychle. Příjemné zjištění bylo, že jako střední útočník v jízdě lépe přehraju spoluhráče než když dělám kličku na křídle.

Také reprezentační trenér Růžička vás chce jako centra, myslíte, že to půjde?
Vyzkoušíme to a snadno to půjde. Když ne, budu hrát na pravém křídle a když mi to nepůjde ani tam, tak mě asi budou muset vyhodit. Hodně záleží i na spoluhráčích a jestli dostanu na křídla Sýkoru se Strakou, jak se o tom tady mluví, tak mě v tom snad kluci nenechají.

Z vás se ale stala hvězda Omsku, dával jste rozhodující branky a prodloužil i smlouvu, pokud by nezačala NHL...
Jsem tam nadmíru spokojený. Ve městě všichni žijou hokejem a nepříjemné je akorát to cestování, protože město leží na Sibiři a ke všem soupeřům má daleko, takže pořád někam lítáme. Měl jsem i jiné nabídky z ruských klubů, které byly atraktivnější, ale Omsku pomohly peníze pana Abramoviče zvednout laťku, takže nebyl důvod jít někam jinam.

Přivezl jste si domů nějakou památku na působení v Omsku?
Já se tam určitě ještě vrátím, mám domluveno, že bych letní přípravu zčásti prožil tam. Nějaký čas bude o prázdninách věnovat taky Jágr teamu, který slaví deset let, ale pokud nebude úplně jasno o osudu NHL, plánuji trénovat v Omsku. Stejně si ale myslím, že se v Americe začne hrát.

Máte nějaké zvláštní zprávy o začátku NHL?
Nemám, to jsem jen nenapravitelný optimista. NHL začne, ale je otázka s jakými hráči...

Sezóna v Rusku pro vás skončila prohraným soubojem o třetí místo v lize s Jaroslavlí. Co jste dělal těch deset dnů?
Odpočíval i trénoval, nechtěl jsem spěchat domů a prožívat nějaké hektické chvíle. Spíše jsem si zařídil klidné dny. Měl jsem tam vlastně led jen pro sebe, k dispozici byla i veškerá regenerace, takže se cítím připraven naskočit do reprezentačního týmu a taky psychicky jsem na tom docela fajn.

Máte nějaké delší vlasy, to je změna image?
Ne, jen jsem se prostě poslední dobou nedal ostříhat a dokud nezačne NHL, tak to asi ani neudělám.

Kdy se uvidíte s přítelkyní Andreou?
Snad ještě dnes večer...

Připojíte se k reprezentaci hned na pondělním tréninku v Praze?
Pokud nebude moc brzy ráno, abych se vůbec stihl vyspat a srovnat s tím časovým posunem, neboť v Omsku je o pět hodin více než tady, tak určitě.

Trénink je plánován na 17.30 h...
Tak to se stihnu probudit a budu tam. Cítím se dobře, ale znáte to, ještě jsem nenastoupil.

Sehrajete všechna tři přípravná utkání, která zbývají do odjezdu na šampionát, tedy dvakrát s Finy a generálku proti Kanadě?
Co bude trenér chtít, to já udělám, podřídím se týmu.

Může vám při působení v reprezentaci pomoci, že jste po dlouhých letech zase prožil sezónu v Evropě?
Těžko mohu něco předvídat, plně se to ukáže až během mistrovství. Možná může být výhoda, že jsem zvyklý na evropský styl na širších kluzištích, rozhodně se do reprezentace moc těším. V porovnání s minulými roky se cítím uvolněnější a není ani tak velká nervozita nebo tlak na mě, vždyť jedu z Ruska, kde jsem si obojího užil dost.

Čeká vás páté mistrovství světa, z dosavadních startů jste si přivezl jen bronz před patnácti lety. Neberete přece jen šampionát ve Vídni jako jednu z posledních příležitostí urvat zlato?
Doufám, že nechcete, abych končil kariéru. Mě totiž hokej pořád baví a chce si ho zahrát v co největší pohodě a mít z toho radost. Určitě se nejedu honit za zlatem, z toho by pak byla jen křeč. Systém turnaje je tak trochu o jednom zápase, v němž hraje svoji roli štěstí i náhoda. Je to jako když si hodíte kostkou.

Šampionát bude zvláštní tím, že všechna mužstva jsou vlastně už nyní pohromadě a nebudou čekat na žádné zámořské posily. Vnímáte tuto jedinečnost?
Všechny týmy budou fakt nabité, šest nebo sedm zemí může lehce sáhnout po titulu a podle mě to bude nejkvalitnější mistrovství světa za posledních 15 let, skoro takové malé Nagano.

Martin Kézr, ČTK, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace