Rubriky:

Reprezentace

Jágr: Nejedu se do Vídně honit

18. dubna 2005 20:09 - PRAHA

Kráčel chodbou sparťanské hokejové haly obklopen houfem fotografů, ale před dveřmi šatny se zarazil. Novináři mu rusky radili, ať jde dál. Jaromír Jágr v jazyce svého angažmá v Omsku poděkoval, otevřel dveře a jako poslední z hráčů dorazil na soustředění reprezentace před MS ve Vídni. Z dosavadních čtyř startů si 33letý útočník zatím přivezl jen bronz před patnácti roky.

"Nechci, aby to vyznělo divně a někdo si to špatně vysvětloval, ale já se fakt nejedu do Vídně honit za zlatem. Hokej mám pořád strašně rád a chci se jím bavit s výbornými spoluhráči. Pro úspěch tam uděláme všechno, ale musí nám přát i štěstí. Je to jako když si hodíš kostkou."

Jak dopadne česká reprezentace na MS v Rakousku?
Hlasujte v anketě na konci článku!

Po návratu domů se Jágr cítil uvolněný. "To je tím, že jsem přiletěl z Ruska. Tam člověk zažívá takový tlak, že pak už je všechno hračka." Také po zdravotní stránce by měl být naprosto v pořádku. "Jsem v pohodě. I psychicky je to dobré, a pokud jsem ztratil část kondice v posledních dnech, rychle to doženu," řekl český útočník, jenž se celý minulý týden připravoval individuálně v Omsku.

Růžičkovi se Jágr v centru líbí

V závěru sezóny hrál v sibiřském klubu středního útočníka a v pozici centra vyjel i k prvnímu reprezentačnímu tréninku, mezi křídly Sýkorou a Strakou. "Vyzkoušíme to a uvidí se. Sejček měl v Rusku parádní sezónu a se Stráčou hraju v reprezentaci snad pokaždé. V týmu je ale tolik kvalitních hráčů, že je jedno, s kým nastoupím," nedělal si Jágr ze své nové role těžkou hlavu. "Zatím jsem ještě nenastoupil, tak cítím, že bych mohl být prospěšný."

Růžičkovi se Jágr jako střední útočník líbí. "Sice nebylo lehké si v centru zvyknout, ale má to své výhody. Mám díky tomu hlavně daleko více puků. Když hraju na křídle, většinou postávám u obránce, takhle ze středu, když jsem rozjetý, je lehčí je přehrát. Přece jen mám přes sto kilo, a to když stojíš, není lehké rozhýbat," usmíval se Jágr, jenž odehrál za Omsk 32 zápasů v základní části, v nichž dal 16 branek a 23 asistencí.

Nejdůležitější cíl byl Pohár mistrů

Navíc trefou v prodloužení rozhodl o triumfu Avangardu v petrohradském Poháru evropských mistrů. "Tím se podařilo splnit nejdůležitější cíl sezóny." Superligové play-off již bylo podle Jágra loterií, kterou ovlivnilo až šesté místo, ze kterého Omsk do bojů vstupoval.

"Když se hraje jen na tři vítězství, je výhoda domácího prostředí hodně důležitá," řekl útočník, jenž byl se čtyřmi góly a devíti přihrávkami nejproduktivnějším hráčem bojů o ruský titul. Omsk byl ale v semifinále vyřazen moskevským Dynamem. "Tušil jsem, že kdo uspěje, už ten titul udělá," měl správný odhad.

Nikdo nepřeplatí Abramoviče, smál se Jágr

O tom, že si Jágrových služeb v Omsku cení, svědčí nová lukrativní smlouva, která však vstoupí v platnost pouze v případě, že se NHL nadále nebude hrát. "Byl jsem tam po všech stránkách nadmíru spokojen a vše kolem hokeje bylo výborné. Zájem byl i od jiných ruských klubů a mluvilo se o lukrativních částkách, ale já skutečně neměl důvod jít jinam. Navíc už jste viděli někoho, kdo by přeplatil Abramoviče? Omsk všechno dorovnal," smál se Jágr.

V uplynulé sezóně vydělal přes dva milióny dolarů a v příštím ročníku by si zřejmě o dost polepšil. Přesto patří mezi optimisty, kteří si myslí, že po letošní výluce se v zámoří liga opět rozběhne. V tom případě by Jágr znovu oblékl dres New Yorku Rangers: "Myslím, že se NHL začne hrát. Záleží jen na tom, s jakými hráči."

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Zrušit