Češi v úvodním souboji o bronz v EHT s Finskem remizovali

Česká hokejová reprezentace v pátek v úvodním souboji o bronz v Euro Hockey Tour remizovala s Finskem 3:3. V Litvínově Češi po trefě Vrbaty třikrát v krátkém sledu v úvodní třetině inkasovali, remízu zařídili svými góly Výborný a Dvořák. Odveta se hraje v neděli v Helsinkách.

Na konci 3. minuty byl za hákování vyloučen Jarkko Ruutu a Češi zahrozili. Po několika přihrávkách před branku střílel David Výborný, Norrena byl připraven, stejně jako po chvíli při tutovce Martina Straky.

V 7. minutě vypíchl soupeři puk Vrbata, ke kterému se po několika střelách odrazil puk a mladý forvard Liberce do odkryté branky otevřel skóre. Češi zahájili aktivně, zejména první útok s Jaromírem Jágrem, premiérově v reprezentaci na centru, měl tlak. Vyrovnat ale mohl Kuchta, po objetí branky ovšem nezakončil.

Kdo získá bronz v Euro Hockey Tour?
Tipujte v anketě na konci článku!

Ve 12. minutě se po zbytečné zpětné rozehrávce českého útočníka dostal do brejku Jani Rita, kterého zastavil František Kaberle jen za cenu faulu. Finsko přesilovku využilo, když Kallio krásnou křížnou přihrávkou našel Antti-Jussi Niemiho a bek švédské Frölundy vyrovnal.

Navíc o 68 sekund později rozehrál špatně u zadního mantinelu gólman Vokoun, Viuhkola bleskově před brankou našel Jussiho Jokinena, který pohotovou bekhendovou tečí poslal Finy do vedení. Tragickou tříminutovku završil lehkou tečí Petri Pakaslahti. Finy vstřelené branky nabudily, zlepšili bruslení, dovolili si kličku navíc a čeští obránci měli najednou problémy.

Kapitán snížil v oslabení

Snížit mohl ve 23. minutě Martin Straka, jeho střelu zastavila pravá tyč. Uspěl kapitán českého výběru David Výborný, který si při vyloučení Kubiny dojel vlastní střelu a pohodlně doklepl. Slabší chvilku si vybral i gólman Finska Norrena.

Ve 34. minutě fauloval František Kaberle a v přesilovce měl blízko ke vstřelení branky Kuhta. Z těžkého úhlu netrefil odkrytou českou branku, zamířil jen do tyčky.

Vokoun napravoval svoji chybu

V úvodu třetího dějství se vytáhl třetí útok Česka. Prospal zadovkou vysunul Hemského, který milimetrovým pasem našel Radka Dvořáka a útočník Českých Budějovic podél levého betonu Norreny vyrovnal.

Čechy podržel brankář Vokoun, který po chybě v první třetině předváděl kvalitní zákroky. Vychytal Timonena, který se po rychlé kombinaci dostal do dobré pozice. Na českou jedničku si ale nepřišel.

Hrálo se ve velkém tempu, kličkami roztleskali litvínovské tribuny uzdravený Ručinský a Jágr. Velkou šanci měl na druhé straně Peltonen, kterého po jedné z chyb české obrany vychytal Vokoun. Branka už nepadla, o držiteli bronzu se rozhodne v nedělní odvetě v Helsinkách.

Česká republika - Finsko 3:3 (1:3, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Vrbata (Kotalík, Hlaváč), 25. Výborný (Martin Straka), 46. Dvořák (Hemský, Prospal) - 14. Niemi (Kallio, Peltonen), 15. J. Jokinen (Viuhkola), 17. Pakaslahti (Väänänen). Rozhodčí: Lärking (Švéd.) - Blümel, Pouzar (oba ČR), Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3555.
Česká republika: Vokoun - Šlégr, T. Kaberle, Kubina, Hejda, F. Kaberle, Fischer, Pilař - Havlát, Výborný, Ručinský - P. Sýkora, Jágr, Martin Straka - Hemský, Prospal, Dvořák - Vrbata, Kotalík, Hlaváč. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Radim Rulík.
Finsko: Norrena - Nummelin, Niemi, Karalahti, Timonen, Söderholm, Mäntylä, Kukkonen, Väänänen - Kallio, O. Jokinen, Peltonen - Kuhta, Viuhkola, J. Jokinen - Rita, Hahl, Hagman - Eloranta, Pakaslahti, Ruutu. Trenéři: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva.

Rusové vykročili za vítězstvím

Ruští hokejisté udělali v pátek významný krok k premiérovému vítězství v seriálu Euro Hockey Tour. V prvním finálovém utkání ve Stockholmu porazili Švédsko 2:1. Odveta se uskuteční v neděli od 11:00 v Moskvě.

Rusy poslal do vedení Kovalčuk, ale ještě ve druhé třetině vyrovnal Henrik Sedin po přihrávce svého dvojčete Daniela. Rozhodnutí padlo v 51. minutě, kdy se trefil Malkin. Švédové zkusili v závěru hru bez brankáře, ale vyrovnat se jim nepovedlo ani poté, co byl 35 sekund před závěrečnou sirénou vyloučen Dacjuk.

Švédsko - Rusko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 31. H. Sedin (D. Sedin) - 26. Kovalčuk (Zinovjev), 51. Malkin (Ovečkin). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Takula, Karlsson (oba Švéd.). Vyloučení: 5:7. Bez využití.
Švédsko: Lundqvist - Norström, Bäckman, R. Sundin, Magnus Johansson, K. Jönsson, Rhodin, Frögren - Alfredsson, Palhlsson, Axelsson - Hagos, Franzén, Kahnberg - Höglund, J. Jönsson, Nordström - Weinhandl. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Rusko: Sokolov - Vyšedkevič, Markov, Kuljaš, Karpovcev, Rjazancev, Proškin, Kalinin, Višněvskij - Kovaljov, Dacjuk, Charitonov - Kozlov, Jašin, Semin - Afinogenov, Zinovjev, Kovalčuk - F. Fjodorov, Malkin, Ovečkin. Trenér: Vladimir Krikunov.