Čeští hokejisté skončili v EHT poslední

Čeští hokejisté podlehli v Helsinkách v odvetném utkání o třetí místo v Euro Hockey Tour (EHT) Finsku 0:4 a stejně jako loni skončili poslední. V pátečním prvním zápase v Litvínově totiž hráči Suomi uhráli remízu. Pro český tým byl nedělní duel v Helsinkách rovněž předposlední přípravou před světovým šampionátem ve Vídni - ve čtvrtek ho čeká ještě generálka s Kanadou.

Růžičkův tým vyrazil do finské metropole bez beků Kubiny, Židlického a útočníků Jágra, Prospala, Dvořáka a Čajánka. Mužstvo, v němž někteří hráči ještě bojovali o závěrečnou nominaci na mistrovství světa, vstoupilo do utkání v Hartwall Areně aktivně. Gólmana Hniličku sice vyzkoušel Hentunen, ale šanci si vytvářeli hosté.

Jenže brankář Bäckström pochytal v úvodní části všech sedmnáct pokusů. Nejdřív ho v třetí minutě nepřekonal Petr Sýkora a neuspěl ani z úhlu Výborný, který se ocitl v šanci při Kalliově vyloučení. Na gólmanovi finského mistra Kärpätu Oulu si vylámal zuby i Hemský, který se po Hlaváčově přihrávce dostal do sólového nájezdu.

Finové se ubránili i při trestu Ruutua. Hnilička likvidoval pokus Pirjetäho a i díky pomoci obránců čelil v první třetině jen pěti pokusům. Slibnou akci Suomi zastavil Šlégr a Peltonena dobruslil vzadu kapitán Výborný. V poslední minutě úvodního dějství měl velkou šanci Hlaváč, ale odkryté místo v brance netrefil.

Češi mohli získat vedení ještě na začátku druhé části, kdy Havlát uvolnil najíždějícího Františka Kaberleho, ale ten tečoval puk jen vedle Bäckströmovy svatyně. Na druhé straně objel Olli Jokinen branku a Hlaváčem nepokrytý Nummelin po jeho přihrávce otevřel skóre. Finové byli při chuti a Bäckströma prověřil nebezpečnou střelou jen Varaďa.

V polovině utkání byl vyloučen Kotalík a Kallio střelou od modré čáry trefil místo pod Hniličkovou vyrážečkou. Bäckström si bez potíží poradil s ránou Petra Sýkory a v závěru druhé třetiny podržel svůj tým při dvou šancích Průchy. Překonat finského gólmana nedokázali ani Vašíček s Havlátem.

Finům vyšel nástup do závěrečné dvacetiminutovky. Hned po 20 vteřinách se před brankou prosadil Kallio a svým druhým gólem prakticky rozhodl. Český tým se pak sice ubránil při Hejdově trestu, ale dvanáct sekund po návratu beka CSKA Moskva z trestné lavice se trefil Peltonen. Hnilička měl zakrytý výhled a pokus od modré čáry jen lízl lapačkou. Naopak Bäckströmovi nezkazil radost z čisté konta ani Kotalík, jehož zakončení z nadějné pozice chytila finská opora do lapačky.

Finsko - Česká republika 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 24. Nummelin (O. Jokinen, Kallio), 30. Kallio (Nummelin), 41. Kallio (Peltonen, O. Jokinen), 45. Peltonen (Nummelin). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Hämäläinen, Fonselius (oba Fin.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 8000. První zápas: 3:3.
Sestavy:
Finsko: Bäckström - Karalahti, Timonen, Nummelin, Niemi, Söderholm, Väänänen, Mäntylä, Saravo - Kallio, O. Jokinen, Peltonen - Hentunen, N. Kapanen, Pärssinen - Hahl, Pirnes, Hagman - Eloranta, Pirjetä, J. Ruutu. Trenéři: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva.
Česká republika: Hnilička - F. Kaberle, Špaček, Pilař, T. Kaberle, Šlégr, Fischer, Hejda - Průcha, Výborný, Ručinský - R. Vrbata, Martin Straka, Kotalík - Havlát, Vašíček, Varaďa - Hemský, P. Sýkora, Hlaváč. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Radim Rulík.