Rubriky:

Reprezentace

Jágr svou účast na MS předem neodmítá, reprezentaci posílí až sedm hráčů z NHL

27. března 2014 14:40 - Praha

Minimálně čtyři, ale třeba taky až sedm. Tolik posil by podle generálního manažera reprezentace a zároveň svazového šéftrenéra Slavomíra Lenera mohl český hokejový národní tým využít pro mistrovství světa, které se od 9. do 25. května odehraje v běloruském Minsku. Lener to oznámil po svém návratu z inspekční cesty v zámoří, kde strávil čtrnáct dní. Účast na šampionátu předem neodmítl ani Jaromír Jágr, který stále ještě usiluju s Devils o postup do play off NHL.

 

Duane Burleson, ČTK/AP

Lener ve čtvrtek své poznatky osobně konzultoval s koučem Vladimírem Růžičkou, jenž se opětovně chopil reprezentačního kormidla po odstoupivším Aloisi Hadamczikovi. "Jsme spolu prakticky denně v kontaktu. Vychází nám to na čtyři až sedm hráčů, které bychom využili na MS," řekl ČTK Lener, který naživo viděl deset zápasů a osobně stihl kontaktovat 22 hráčů.

"Při té příležitosti jsem měl možnost vidět i všechny kluky z Phoenixu (Martin Hanzal, Martin Erat, Radim Vrbata, Zbyněk Michálek) nebo ze St. Louis (Vladimír Sobotka, Roman Polák, Dmitrij Jaškin)," připomněl.

"Se všema klukama jsem měl možnost mluvit, měl jsem možnost zjistit jejich zdravotní i rodinný stav, což je moc důležité, ale také jak jsou na tom s kontrakty a případně v jaké fázi je to u těch hráčů, kterým smlouva po sezóně končí. V tom byly hodně přínosné i schůzky s trenéry a generálními manažery, abych věděl ty pro nás strašně důležité detaily ohledně jejich smluv, jaké s nimi mají záměry a podobně," doplnil Lener s odhadem, že zhruba patnáct hráčů by nakonec mohlo být k dispozici a z nich by trenéři mohli vybírat.

Erat, Fleischmann ani Kundrátek k dispozici nebudou

Zdůraznil ale, že na konkrétnější jména je ještě příliš brzy. "Máme tu několik skupin hráčů. Už teď lze říci, že nemůžeme kvůli zranění kolena počítat s Kundrátkem, z rodinných důvodů nebudou patrně k dispozici ani Tomáš Fleischmann s Martinem Eratem," vypočítal Lener.

Další skupinu tvoří ti, jimž po sezóně skončí kontrakt a čeká je vyjednávání o novém, případně trh s volnými hráči. V této situaci jsou například Marek Židlický z New Jersey, ale také forvardi Aleš Hemský s Milanem Michálkem z Ottawy, Jiří Tlustý (Carolina) a Michael Frolík (Winnipeg). "Může se stát, že už to budou mít někteří vyřešené, to teprve uvidíme. Občas to také sám hráč chce risknout a na mistrovství i tak přijet, ale zpátky ho drží agent, taková je doba," vysvětlil Lener.

Právě Phoenix s početnou českou ekipou, s níž byl v kontaktu, je zatím na hraně postupu do play off. V obdobné pozici je rovněž Detroit s gólmanem Petrem Mrázkem a Jakubem Kindlem. Nic jistého nemá ani Philadelphia s útočníkem Jakubem Voráčkem. "Ale v úvahu připadají i třeba Gudas s Palátem, přestože Tampa asi do play off postoupí," podotkl Lener s variantou brzkého konce Lightning v play off.

Jágr dopředu nehlásil, že nemá smysl se o MS bavit

Specifickým okruhem možných posil jsou starší hráči. "Sem patří třeba Patrik Eliáš," řekl Lener. A mimo všechny kategorie pak stojí fenomén Jaromír Jágr. "S Jardou to ani nechceme dopředu probírat. Je to u něho vždy otázka momentální situace. Ale není to tak, že by on sám nám už dopředu nahlásil, že nemá smysl se o mistrovství světa bavit," přiblížil Lener.

„Je jasné, že o Jardu Jágra bych zájem měl, ale v New Jersey je hodně vytěžovaný. Uvidíme, jak na tom bude zdravotně, jestli nebude unavený. Důležité bude, jak se bude cítit. Nechci teď předbíhat," řekl minulý týden pro Sport.cz Vladimír Růžička.

Další hráče viděl už před olympijskými hrami v Soči. "Potkal jsem všechny kluky, takže teď už to necháme na telefonu. To se týká i třeba Calgary s Jirkou Hudlerem a Láďou Šmídem," uvedl Lener. „S trenéry jsme se rozhodli, že Hudlera oslovíme, teď se musí rozhodnout on sám, jestli chce jet. Zájem máme i Láďu Šmída, teď jde jen o to, aby měli zájem i oni," prohlásil Růžička.

škv, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Podsekce:

 
  • MS do 20 let 2016/2017

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..