Rubriky:

Reprezentace

Mladí hokejisté píší sportovní pohádku. Jinou než zlatou tečku pro ni nechtějí

27. dubna 2014 11:04 - Lappeenranta

Skoro se tomu nedá věřit. Česká hokejová reprezentace do 18 let na finském mistrovství světa postoupila do finále přes Kanadu, o zlato se porve s USA (18:00 na Sport.cz). Samotný postup do finále je úspěchem, na který by si česká hokejová obec při častých pochybnostech o budoucnosti tuzemského hokeje před MS ani nedovolila pomyslet. Čeští mladíci jsou ale smělí a chtějí zlato.

 

iihf.com

„Tohle je strašně krásnej pocit. Porazili jsme Rusy ve čtvrtfinále, největší hokejovou velmoc v semifinále a teď nás čekají Američané, s kterými jsme v sezóně ze čtyř zápasů všechny prohráli. Ve finále se ale může stát cokoliv," říkal hlavní trenér české „osmnáctky" Jakub Petr.

Finálový zápas USA - ČR sledujte od 18 hodin v online reportáži na Sport.cz

A to mohla být cesta do finále mnohem snazší. Češi totiž nad Kanadou vedli už 3:0. Ta ale snížila a ve třetí třetině náskok stáhla zcela.

„V této věkové kategorii je vedení 3:0 ošemetné. V zápasech s Kanadou, a to v kterékoliv kategorii, takový rozdíl vůbec nic neznamená," upozornil kouč.

Kaše dal propuknout českým oslavám

V prodloužení semifinálového utkání rozradostnil české fanoušky chomutovský útočník David Kaše.

„Je neskutečný pocit dát vítězný gól zrovna proti Kanadě. V té rozhodující chvíli jsem dobře přečetl, že Kanaďan půjde na osu. Nechal mi tam puk a pak jsem viděl, že gólman mi jde dolů, tak jsem to dloubnul nahoru," popsal Kaše rozhodující gól na 4:3.

Český hokej čekal na podobný úspěch na mládežnické úrovni velmi dlouho. Výběr do osmnácti let hrál semifinále naposledy v roce 2006. Tehdy získal bronz. Od té doby ale dokonce jednou sestoupil a mezi elitou nebyl lépe než šestý. Finále si zahraje vůbec poprvé.

Ve finále ale mladíky čeká přetěžký soupeř. USA je jediné mužstvo, na které Češi v průběhu šampionátu nestačili - ve skupině s ním prohráli 0:3. Hrozivě vyhlíží také statistika americké finálové účasti. 11 ročníku = 10 finále a šest zlatých medailí.

„My jdeme dál, chceme zlato. První cíl je splněný, ale my chceme domů přijet s tou nejcennější medailí," prohlásil Kaše odhodlaně. Jasněji bude dnes večer.

md, Sport.cz

Zrušit