Rubriky:

Reprezentace

Karjala ukáže, jak na tom český hokej je, vědí trenéři. Kapitánem jmenovali Smoleňáka

4. listopadu 2014 15:22 - Praha
(Aktualizováno: 4. listopadu 2014 16:56)

Až na obránce Adama Poláška a útočníka Radka Smoleňáka vítal kouč české hokejové reprezentace Vladimír Růžička na úterním srazu týmu v pražských Letňanech kompletní kádr, který od čtvrtka do neděle absolvuje v Helsinkách turnaj Karjala, první podnik sezóny zakončené domácím světovým šampionátem. Právě nepřítomného Smoleňáka jmenovali kouči národního týmu kapitánem pro turnaj ve Finsku.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Růžičkovi se na srazu hlásilo čtyřiadvacet hráčů, z původní nominace scházeli jen tři. Daniel Přibyl se kvůli zdravotním problémům omluvil v pondělí a hlavní kouč se rozhodl nepovolávat za něj náhradu, sparťan Polášek se Smoleňákem z finského Turku ještě dnes hrají zápasy Ligy mistrů a k reprezentaci se tak připojí až ve středu.

Výběr pro Karjalu, do něhož Růžička nezařadil hráče působící v Kontinentální lize, je velmi mladý a reprezentačními zkušenostmi příliš neošlehaný. Vždyť nejvíc odehráno má v národním týmu se třiatřiceti starty obránce Jakub Krejčík. Hned sedm hokejistů si pak v Helsinkách může odbýt svou reprezentační premiéru (gólman Šimon Hrubec, obránci Michal Kempný, Martin Pláněk, Adam Polášek a útočníci Tomáš Kubalík, Jakub Lev a Dominik Simon).

„Už po mistrovství světa jsme se rozhodli dát šanci mladým a teď přichází první test, který nám ukáže, jak na tom český hokej je," uvědomuje si reprezentační asistent trenéra Jaroslav Špaček. Ten předpokládá, že v týmu se najdou hráči, kteří budou působit jako lídři a tahouni.

„Máme tu několik kluků, kteří už byli na mistrovství světa, a teď by to měli vzít na sebe," ukazuje na obránce Krejčíka, Petra Zámorského, Ondřeje Vitáska a brankáře Pavla Francouze. „Ale zvednout prapor a zavelet do útoku by měli i ti, kteří s námi letos byli na v přípravě na mistrovství a nakonec se na něj nedostali," doplňuje Špaček.

Jak dnes reprezentace trénovala:
Francouz, Hrubec - Krejčík, Zámorský, Vitásek, Roth, Jank, Mozík, Kempný, Pláněk, M. Doudera - Pohl, Roman, Svačina - Radil, T. Zohorna, Orsava - Valský, T. Kubalík, Birner - Holík, Filipp, Lev - Simon.

„Kluci potřebují dostat šanci. Teď musejí ukázat, jak na tom vlastně jsou," přidává se Růžička, který většinu hráčů ze současného kempu stačil důkladněji poznat během letních soustředění v Praze a Rokycanech. „Je jich tu opravdu dost, takže teď na trénincích obnovíme to, co jsme dělali na kempech. Ve čtvrtek v Helsinkách se zaměříme na přesilovky, v úterý a ve středu v Praze na pečlivou hru v obranném a středním pásmu." Znamená to tedy, že jeho svěřenci budou na Karjale hrát hodně defenzivně? „To uvidíte, nechte se překvapit," usmál se kouč.

A prozradil, že čtvrteční utkání proti domácím Finům odchytá Pavel Francouz, který se pak v brance objeví i v jednom z víkendových duelů proti Rusům, nebo Švédům. Šimon Hrubec tak nastoupí do jednoho zápasu. Národní tým bude v Letňanech trénovat ještě ve středu dopoledne, večer pak odletí do Helsinek.

Jan Škvor, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace