Rubriky:

Reprezentace

Dvacítka cítí se Slováky velkou šanci: Vstali jsme z mrtvých, teď chceme prolomit brány semifinále!

2. ledna 2015 10:40 - Montreal/Praha

Dlouhých deset let čeká česká hokejová reprezentace do 20 let na postup do semifinále světového šampionátu. Teď má parta kolem Vrány, Zdráhala či Pastrňáka šanci tento půst ukončit a zaútočit na některou z medailí. Svěřence trenéra Miroslava Přerosta sice dělily jen tři minuty od boje o udržení, ale duel s Dánskem nakonec zvládli a následné zmrtvýchvstání v klíčovém duelu s Ruskem (4:1) je poslalo do čtvrtfinále, v němž se dnes od 23:00 SEČ v Montrealu utkají se Slovenskem.

 

Frank Gunn, ČTK/AP

„Kdyby nám před turnajem někdo řekl, že budeme ve skupině druzí a půjdeme na Slováky, tak bychom to určitě brali všemi deseti," řekl v zámoří webu hokej.cz útočník Ondřej Kaše. „Myslím, že když na ně nastoupíme jako proti Rusům, tak bychom měli znovu vyhrát."

Podobně to vidí i kapitán týmu Dominik Kubalík: „Vstali jsme z mrtvých a Slováci jsou oproti Kanadě nebo Americe přijatelný soupeř. Neřekl bych, že to bude zrovna lehký zápas nebo že to máme v kapse, ale hráli jsme proti nim, známe je. Podle mě máme velkou šanci postoupit. S Ruskem jsme to odmakali srdíčkem, když budeme hrát takhle dál, tak máme na kohokoli."

Brankář Miroslav Svoboda ale raději euforii krotil. „Hlavně zůstat nohama na zemi a zvládnout i čtvrtfinále," citovala ČTK Svobodu, jenž proti Rusku nahradil Vítka Vaněčka a premiéru na MS zvládl na výbornou. O síle výběru trenéra Ernesta Bokroše se totiž Češi přesvědčili v generálce před startem turnaje, když v Peterborough prohráli 1:3.

„Tehdy jsme je možná trošku podcenili, ale to se teď stát nesmí. Půjdeme do toho úplně jinak," slibuje obránce Jan Košťálek.

Porazili i finské mistry světa

Bývalý federální partner i na turnaji dokazuje, že může svést vyrovnanou partii s kýmkoliv. Připsal si například cenný skalp finských obhájců zlata.

„Bude to strašně těžký zápas, mají hodně technických hráčů," tuší útočník Patrik Zdráhal, který proti sborné odehrál životní utkání a na české výhře se podílel dvěma góly. Rovnou přidal také recept, co by na Slováky mohlo platit: „Mají sice dobrou první lajnu a silný útok, ale zranitelní by mohli být v obraně. Právě toho bychom měli využít."

Čeští hráči se sice musejí srovnat také s drobnou nevýhodou, kterou znamenala nutnost přesunu z Toronta do Montrealu, nicméně atmosféra v kabině se po výhře nad Rusy zlepšila. A optimismus před čtvrtfinálovou bitvou roste i v tuzemsku. V anketě Sport.cz, které se zúčastnilo více než 45 000 respondentů, věří v postup českých mladíků bezmála 85 procent čtenářů. V uplynulé dekádě byla česká dvacítka ve čtvrtfinále celkem sedmkrát, ale další krok už nepřidala. I Přerost již před turnajem vyhlásil: „Brány semifinále chceme konečně prolomit." Podaří se?

„Ve čtvrtfinále se veškeré papírové předpoklady stírají, jedno utkání může rozhodnout o všem. Slováci tu odehráli dobré zápasy, budou určitě dobře připravení a nebude to pro nás nijak snadné," zůstává kouč obezřetný. Vítěznou sestavu z duelu s Rusy měnit nehodlá, zvláštní pozornost zaměří jeho svěřenci na tahouna slovenské reprezentace, útočníka pražské Sparty Martina Réwaye.

„Jeho největší předností je účast v přesilových hrách. Dáme si na něj pozor, kdykoliv se dostane na led, budou hráči vědět, jak se mají chovat," ujistil Přerost.

mm, Sport.cz

Dokážou čeští hokejisté na juniorském MS porazit Slovensko a postoupit do semifinále?


MS hokejistů do 20 let

 • Čtvrtfinále

 • 02.01.15      19:00 Montreal
  Spojené státy USA Ruská federace Rusko
  2:3
 • 02.01.15      21:00 Toronto
  Švédsko Švédsko Finsko Finsko
  6:3
 • 02.01.15      23:00 Montreal
  Česká republika Česko Slovensko Slovensko
  0:3
 • 03.01.15      02:00 Toronto
  Kanada Kanada Dánsko Dánsko
  8:0
 • Semifinále

 • 04.01.15      22:00 Toronto
  Ruská federace Rusko Švédsko Švédsko
  4:1
 • 05.01.15      02:00 Toronto
  Kanada Kanada Slovensko Slovensko
  5:1
 • Finále

 • 06.01.15      02:00 Toronto
  Kanada Kanada Ruská federace Rusko
  5:4
 • 05.01.15      22:00 Toronto O 3. místo
  Švédsko Švédsko Slovensko Slovensko
  2:4