Rubriky:

Reprezentace

Je dobře, že Růžičku v Omsku nevzali, píšou Rusové. Video zaujalo i Švédy a Slováky

16. dubna 2015 09:04 - Praha

Zpráva o skandálu kouče českých hokejistů Vladimíra Růžičky a jeho podezření z korupce vzbudila pozornost v Rusku a také ve Švédsku, kde reprezentace v pátek a neděli sehraje přípravná utkání. Informace se dostala do hlavního zpravodajství Švédského rozhlasu a věnují se jí také další místní média. Na svých internetových stránkách umisťují tajně nahrané video otce mladého hráče, které aféru odstartovalo. Ruští novináři připomínají, že kouč českých hokejistů byl donedávna kandidátem na trenéra Omsku...

 

Kateřina Šulová, ČTK

Generální sekretář Švédského hokejového svazu Tommy Boustedt uvedl, že soucítí s českým hokejem, který aféra postihla jen několik týdnů před mistrovstvím světa. Právě celky Česka a Švédska zahájí 1. května šampionát vzájemným zápasem v Praze.

"Pro český národní tým a hokejový svaz je to hrozné. Pro Růžičku také, žádné další podrobnosti případu však neznám. V Růžičkově pozici bych teď ale určitě být nechtěl," uvedl Boustedt pro deník Expressen. Připomněl, že hokej je v Česku nesmírně populární a zápasy budou masově sledovány - o to větší dopad bude skandál na český hokej mít.

Na otázku, zda aféra českého kouče při šampionátu ovlivní, Boustedt odpověděl: "Znám jej jen jako soupeře, ale když vyjdu ze svých vlastních zkušeností, na jeho místě bych pravděpodobně ovlivněn byl. Na práci bych se asi soustředil velmi obtížně."

Ve švédském hokeji by podle Boustedta musel trenér národního celku v případě, že by byl shledán v podobné kauze vinným, svůj post opustit. "Je to šikovný kouč a hokejista tělem i duší. Vždy na mě dělal dobrý dojem," uvedl generální sekretář na adresu Růžičky. Zdůraznil, že k případu hovoří jen obecně, neboť český kouč z ničeho protizákonného obviněn zatím nebyl.

Hokejová reprezentace se představí proti Tre Kronor v rámci Euro Hockey Tour v pátek a v neděli, hrát se bude ve městech Timra a Umea.

Přijde o národní tým, prorokují Rusové

Podle ruského regionálního serveru Archangelsk-INFO v Evropě nazrává další hlučný skandál spojený s velkými úplatky ve sportu. Případ, jenž se provalil jen dva týdny před mistrovstvím světa v ČR, zaujal i všechna slovenská média.

Omský sportovní server dpomsk.ru píše, že Růžička je v Česku mimořádně populární, ale nyní se dostal do krajně choulostivého postavení. "Zveřejnění skandálního videa spustilo v Česku smršť ohlasů. Vždyť Růžička je hlavním trenérem národního týmu a brzy povede své mužstvo do zápasů domácího mistrovství světa," uvádí server.

K úvahám o angažování Růžičky v omském Avangardu se vrací Gazeta.ru. "Ještě docela nedávno bylo možné, že se Růžička postaví do čela omského týmu. Problém byl jen v tom, že český hokejový svaz ho nechtěl pustit. Kdyby byl uvolněn, kontrakt by byl uzavřen. Je dobře, že se tak nestalo," píše v Gazetě hokejový komentátor Alexej Ševčenko.

"Růžička teď přijde o národní tým, vždyť ho obviňují z úplatkářství. U odborníka takové úrovně je to ostudné obvinění. Přijde zřejmě s jakýmsi rozumným vysvětlením, i když o tom lze pochybovat," uvádí autor komentáře.

Některé ruské servery už Růžičku odepsaly a jeho vinu považují za hotovou věc. "Českého hokejového trenéra Růžičku usvědčili z přijetí úplatku," píše v titulku server LifeNews. "Skandál v Česku: Trenéra reprezentace Růžičku usvědčili z korupce," oznamuje server Delfi.

O aféře píší i slovenská média. K Růžičkovi, který jako mladý hráč působil během vojenské služby v Trenčíně a z československé reprezentace se zná s řadou Slováků, většinou nezaujímají podobně rázný postoj jako ruská média. Server pluska.sk napsal, že video "má Růžičku očernit z přijímání úplatků" a komplikuje českému týmu přípravu na MS.

Nejčtenější slovenský deník Nový čas se pozastavil nad tím, že aféra nepřipravila Růžičku o post reprezentačního trenéra. "Šéf českého hokeje řešil aféru Vladimíra Růžičky: Výsledek je šokující", zní na webu deníku titulek článku o středečním rozhodnutí předsedy svazu Tomáše Krále Růžičku neodvolat. "Okolo celé záležitosti zaznamenané skrytou kamerou je stále hodně otazníků," připomíná deník fakt, že trenér přišel již s několika verzemi celé události.

ČTK, Sport.cz

Zrušit