Rubriky:

Reprezentace

Hadamczik: Věřím, že v případě Kubiny zvítězí zdravý rozum

31. října 2005 15:45

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik v pondělí zveřejnil nominaci pro nadcházející turnaj Karjala ve Finsku. Zároveň odtajnil rozšířený seznam jmen hráčů, kteří by měli reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Turíně 2006. V rozhovoru se Hadamczik nevyhnul ani otázce kolem problematické situace kolem reprezentanta Pavla Kubiny.

 

PRÁVO/Petr Hloušek

Jediným nováčkem týmu pro turnaj Karjala je Václav Novák. Proč padla volba právě na něj?
Novák hraje dlouhodobě dobře. Je to hráč, který má v sobě agresivního ducha a dokáže dávat góly. Myslím, že by se na mezinárodní scéně mohl prosadit.

Měl jste v hledáčku i jiného adepta na premiérový start v reprezentaci?
Zaujal mne například Tomica ze Slavie. Jenže jeho povolání nedovolila dohoda s kluby, podle které mohu povolat pouze tři hráče z každého extraligového celku.

Jak jasnou představu už máte o konečné podobě týmu pro olympiádu?
Tak jistou představu o konečné nominaci samozřejmě máme. Dá se říci, že zhruba o třech pětkách už máme jasno. Kostra týmu je daná, možná mezi čtyřmi nebo pěti hráči se ještě budeme rozhodovat. Přednost dostanou ti, kteří dlouhodobě prokazují vysokou výkonnost.

Většina hráčů v širší nominaci je z NHL, byl to záměr?
Situace je taková, že momentálně jsou naši nejlepší hráči právě v NHL. Takže v tom nevidím nic nelogického.

V širší nominaci jsou i hráči jako Patrik Eliáš a Václav Nedorost, kteří mají momentálně zdravotní problémy.
S Eliášem jsem mluvil minulý týden a věří, že bude brzy hrát. A pokud se mu bude dařit, rozhodně do týmu patří. U všech nominovaných hráčů je ale třeba, aby měli odehráno dostatečný počet zápasů.

Čeká vás inspekční cesta do zámoří. Co si od ní slibujete?
Chci především kontaktovat jednotlivé hráče, mluvit s nimi. Hodlám spoléhat na jednotlivé vztahy hráčů, jejich sehranost. Je třeba mít před olympiádou co nejvíce informací.

Českým hokejistům se v NHL momentálně daří. Nemrzí vás, že se olympiáda nehraje dnes?
Tak to je spekulativní otázka. Mám samozřejmě radost, že se Čechům nyní daří. Je dobře, že se udržují ve formě. Zřejmě jim prospělo, že se do NHL vrátili rozehraní.

V minulosti jste prohlašoval, že chcete do týmu zabudovat i mladé hráče. Platí to stále?
Určitě. Jenže momentálně jsou mladí hráči bohužel většinou na farmách. Anebo dokonce nehrají vůbec.

Mohl byste se nějak vyjádřit ke kauze kolem Pavla Kubiny?
Myslím, že je třeba celou tu situaci přehodnotit. Pokud Kubina dostal nějaký trest, tak by ho měl splatit. Ale neměla by se do toho plést reprezentace. Dostal přece stop a pokutu, reprezentace by s tím už neměla mít co dělat. Je třeba to vyřešit a já doufám, že zvítězí zdravý rozum.

Už jste se byl podívat v dějišti olympiády, v Turíně?
V Turíně jsem byl zhruba před čtrnácti dny. Měl jsem možnost prohlédnout si olympijskou vesnici i halu pro hokejové zápasy.

grg, Sport.cz

Zrušit