Góly Hořavy proti Švédsku nestačily

JÖNKÖPING/PRAHA

Českým hokejovým reprezentantům se odveta za zářijovou porážku se Švédskem nepovedla. V úvodním zápase turnaje Karjala prohráli Češi ve švédském Jönköpingu s domácím výběrem 3:6, přestože už vedli 3:1. Hrubé chyby v obraně a vyloučení švédský celek potrestal, nepomohly ani dvě přesilovkové trefy nejlepšího střelce švédské ligy Hořavy. V sobotu hrají čeští reprezentanti v Helsinkách s Finskem.

Start zápasu přinesl oboustranně vysoké tempo, útoky se přelévaly z jedné strany na druhou. Větší šance měli domácí, aktivně napadali v útočném pásmu a nedávali soupeři čas na rozehrávku. Na Hniličku v české brance ovšem nevyzráli

V 9. minutě měli hosté štěstí, když osamocený Magnus Kahnberg ze dvou metrů přestřelil Hniličkovu branku. Češi se z tlaku vymanili a o minutu později soupeře překvapili. Nejproduktivnější extraligový hráč Petr Ton ujel v oslabení, nenechal se odstavit obráncem Petraskem a rychlým švihem otevřel skóre.

Radost českým reprezentantům vydržela ale jen minutu. Magnus Johansson v přesilovce vytrvale pálil a jeden z jeho pokusů pohotově dorazil Christian Berglund. Početní výhodu dokázali bleskově využít i Češi. Premiérovou trefou v reprezentaci se prezentoval aktuálně nejlepší střelec švédské ligy Miloš Hořava a po dvaceti sekundách vrátil z trestné lavice Boumedienna.

Hořava zažíval skvělý úvod zápasu. Třiadvacetiletý útočník využil i další přesilovku, zkušený Ragnarsson strávil na lavici hanby pouhých pět sekund.

Obrana Česka hořela

Po změně stran pokračovala otevřená partie. Hannula využil špatného střídání soupeře a tvrdou ranou nad Hniličkovu lapačku snížil. Vyrovnat mohl Davidsson, když Češi opět mizerně střídali.

Jak byste ohodnotili výkon českých hokejistů v utkání se Švédskem?
Hlasujte v anketě pod článkem.

Po faulu Ptáčka už domácí vyrovnali a podruhé se prosadili při přesilovce. Hnilička byl venku z brankoviště a po kontaktu s Kahnbergem se nestihl přesunout. Do odkryté branky odčinil své vyloučení potrestané gólem Josef Boumedienne.

Další obrat v zápase dokonal Christian Berglund. Toho nedůsledně bránil Čáslava a Berglund usměrnil nahození Karlssona za Hniličkova záda. Domácí využili další hrubé chyby české obrany. Nedůrazná hra českých beků pokračovala i nadále a brankář Hnilička jen zoufale rozhazoval rukama po šancích Švédska.

Johansson jistil výhru

V závěrečné třetině měli domácí převahu, českému celku se oproti první třetině nedařily přesilové hry. Navíc Andreas Johansson tečoval v 55. minutě střelu Kennyho Jönnsona mezi Hniličkovy betony a definitivně rozhodl. Poslední změnu skóre zařídil zkušený obránce Magnus Ragnarsson, který švihem od modré čáry využil dobrého clonění Davidssona.

Švédsko zvítězilo 6:3 a zvýšilo náskok na čele průběžného hodnocení Euro Hockey Tour. Češi jsou na posledním čtvrtém místě se dvěma body.

Karjala Cup
Švédsko - Česko 6:3 (1:3, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. Berglund (M. Johansson), 24. Hannula (J. Jönsson), 30. Boumedienne (K. Jönsson), 31. Berglund (Karlsson, Melin), 55. A. Johansson (K. Jönsson, Hallberg), 58. Ragnarsson (Hannula) - 10. Ton, 13. Hořava (Hejda), 15. Hořava (Ševc). Rozhodčí: Karabanov (Rus.) - Svensson, Ulriksson (oba Švéd.). Vyloučení: 7:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6944.
Švédsko: Liv - Petrasek, Ragnarsson, M. Johansson, Oduya, Hallberg, Boumedienne, K. Jönsson - Hannula, Davidsson, Lundqvist - Wallin, A. Karlsson, Berglund - Eriksson, A. Johansson, Emwall - Kahnberg, J. Jönsson, Melin - od 41. navíc Ledin. Trenéři: Bengt- Ake Gustafsson a Jan Karlsson.
Česká republika: Hnilička - J. Novák, Kolařík, Blaťák, Kántor, Hejda, Ševc, Čáslava, Ptáček - Tenkrát, Broš, Hlinka - V. Novák, Burger, Vlasák - Ton, Kalla, Pletka - Hubáček, Skuhravý, Hořava - od 41. navíc Rolínek. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.