Hokejisty popravil v Praze Peltonen

Martin KézrSport.czPrávo

Čeští hokejisté ve čtvrtek čtvrtý vzájemný zápas s Finskem v olympijské sezóně k vítězství nedotáhli. V pražské Sazka Areně sice vedli ještě minutu a půl před koncem o jednu branku, pak ale vyrovnal kapitán Peltonen, který navíc po nerozhodném prodloužení rozhodl při samostatných nájezdech o vítězství Suomi 3:2.

Národní tým přišel o slibné dvougólové vedení, útěchou mu zůstal jen bod za remízu v normální hrací době. "Byl to hodně vyrovnaný zápas, který jsme nemuseli prohrát. Nájezdy jsou však hodně o štěstí. Rozhodčí, který hodně pouštěl nečistou hru do těla se mi zdál na nás přísnější, jenže si musíme přiznat, že jsme dělali zbytečné fauly v útočném pásmu a přesilovky byly silnou zbraní Finů," tvrdil trenér Alois Hadamczik.

Soupeř od začátku výborně bruslil a při Hyvönenově šanci se musel vyznamenat Svoboda, který dostal překvapivě znovu šanci. "Byl to dobrý tah, zachytal znovu výtečně," chválil gólmana kouč. Hned z protiútoku zahrozil Hlaváč, ale brankou skončila až Markova akce, jíž předcházel parádní dlouhý pas od Rachůnka.

Nebezpečí vyrovnání odvracel Svoboda při Luttinenově průniku, ještě blíž gólu byl po Bednářově akci Vlasák, jenže minul prázdnou branku. Stejný hráč se neprosadil ani nadvakrát v přesilovce, ale ve 29. minutě zvýšil Hořava na 2:0 pohotovu ranou po Moravcově vyhraném vhazování.

Jak byste ohodnotili výkon českých hokejistů v utkání s Finskem?
Hlasujte v anketě pod článkem.

Melenovský s Markem nedohráli

Finové ale nepolevili v odporu, hráli hodně agresivně a chuť se jim zvýšila využitou početní výhodou, kdy puk do sítě nadvakrát dopravil Santala. To už českému celku scházeli na ledě zranění Melenovský s Markem. Proti Valtonenovi ještě skvěle zasáhl Svoboda, jenže kritická chvíle nastala těsně před koncem, kdy Kudrna za hru vysokou holí dostal dvojitý trest.

Národní tým v oslabení statečně odolával, jenže Finové v závěru čtyřminutové početní výhody dokonce odvolali brankáře a výhoda dvou mužů v poli jim už přinesla gól z hole Peltonena. "Po středečním neúspěchu v Budějovicích jsme nechtěli za žádnou cenu během znovu odejít poraženi, ale museli jsme výhru doslova vydřít," tvrdil trenér Finů Erkka Westerlund.

Při nerzohodném stavu se muselo prodlužovat, jenže Vlasákova šance zůstala nevyužita, a tak došlo na nájezdy. Při nich si Peltonen blafákem vychutnal Svobodu, naopak Vlasák marně hledal skulinku mezi Norrenovými betony. "Věřil jsem, že dá gól a nájezdy pojedou dál, jenže momentální situace byla jiná," uvedl Hadamczik.

Česko - Finsko 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Marek (Rachůnek), 29. Hořava (D. Moravec) - 37. Santala (Hentunen), 59. Peltonen (Hahl), rozhodující nájezd Peltonen. Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Blümel, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 7:3. Využití: 0:2. Diváci: 6500.
ČR: Svoboda - Rachůnek, Blaťák, Kántor, Hamr, Kadlec, Hejda, Ševc, Phillip - Tenkrát, Marek, Hlaváč - Kudrna, D. Moravec, Hořava - Bednář, Vlasák, Šachl - Kalla, Skuhravý, Melenovský (10. Hübl). Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Finsko: Norrena - Nummelin, Niemi, Puistola, Mäntylä, Karalahti, Saravo, Malmivaara - Hentunen, Santala, Peltonen - Hyvönen, Pirnes, Tuomainen - Salmelainen, Hauhtonen, Luttinen - Valtonen, Hahl, Uhlbäck. Trenéři: Erkka Westerlund a Hannu Virta.
Tabulka Euro Hockey Tour
1. Švédsko7410220:1414
2. Rusko7402119:1414
3. Finsko7121312:198
4. ČR7111420:246
Pozn.: Sloupce v tabulce znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.