Rusové nedali českým hokejistům šanci

Čeští hokejisté v neděli prohráli v posledním utkání Rosno Cupu s domácím Ruskem 1:3 a v turnaji obsadili poslední místo. Zároveň v Moskvě přišli i o možnost postoupit do finále Euro Hockey Tour. Dnešní vítězové naopak neztratili na Rosnu ani bod, přičemž ve třech zápasech inkasovali jen dvakrát. Češi s dvěma body uzavírali pořadí, přestože v normální hrací době prohráli jen jeden zápas.

Český tým prohrál s Rusy i třetí zápas v sezoně a jejich porážku zosnoval devatenáctiletý Jevgenij Malkin. Rodící se hvězda světového hokeje vsítila dva góly během úvodních sedmi minut.

Svoboda, který vystřídal v brance Pince, se v první třetině nestačil otáčet. Rusové spustili útočnou smršť a dezorientovaní čeští obránci častokrát nestíhali obsadit útočníky soupeře před brankou. Malkin to potrestal dvakrát v rozmezí tří minut. Nejdřív si najel na Charitonovovu přihrávku z rohu a z první trefil přesně volné místo u tyče.

Urostlý centr první ruské útočné řady se pak objevil úplně sám před Svobodou, z rohu mu tam nahrál Sušinskij a Malkin zblízka zavěsil. Trefil se tak při svém druhém a třetím střídání v zápase. Skuhravý vzápětí nastřelil břevno, ale ruský tlak příliš neochaboval.

Rusy uspokojilo až vedení

Tým v červených dresech uspokojilo až tříbrankové vedení. Pomohl mu k němu český gólman. Kuljaš vypálil, Svobodovi proklouzl puk mezi nohama a dojíždějící But jej z pár centimetrů doklepl za čáru. Gólman švédské Timry pak od druhé třetiny přenechal své místo Pincovi.

Češi pak měli na konci druhé třetiny 80 vteřin dlouhou přesilovku pěti proti třem, ale na Zvjagina skoro nevystřelili. Trápení v útoku ukončil tah kouče Hadamczika. Ten do závěrečné části zápasu znovu promíchal útoky, vrátil Kudrnu k Moravcovi a Hořavovi, s nimiž se třineckému útočníkovi dařilo v přípravě.

Moravec pak po druhém střídání řady zpoza branky našel Kudrnu a ten střelou mezi Zvjaginovy betony ukončil po 139 minutách gólový půst národního týmu. Víc už toho silný tým Ruska soupeři nepovolil.

Rusko - Česká republika 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Malkin (Charitonov, Sušinskij), 8. Malkin (Sušinskij, Charitonov), 19. But (Kuljaš) - 45. Kudrna (Moravec). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Anisimov, Olenin (oba Rus.). Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 11.500.
Rusko: Zvjagin - Bykov, Vyšedkevič, Aťušov, Varlamov, Kuljaš, Gusev, Titov, Chomickij - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Vlasenkov, Něprjajev (21. Jemelejev), But - Simakov, Kurjanov, Koroljuk. Trenér: Vladimir Krikunov.
ČR: Svoboda (21. Pinc) - Hejda, Kadlec, Rachůnek, Blaťák, Ševc, Hamr, Kántor, Phillip - Bednář, Vlasák, Hlaváč - Tenkrát, D. Moravec, Hořava - Mrázek, Hübl, Šimánek - Kalla (35. Kudrna), Skuhravý, Šachl. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.