Rubriky:

Reprezentace

Jaškin se těší na SP a na pikantní premiéru s Ruskem

25. srpna 2016 16:26 - Praha

Útočník Dmitrij Jaškin si díky zářijovému Světovému poháru odbude premiéru v dresu české hokejové reprezentace a debut bude pro třiadvacetiletého rodáka z Omsku o to pikantnější, že se může dočkat v přípravě proti Rusku. Syn bývalého obránce Vsetína Alexeje Jaškina naváže na vystoupení v českém dresu ze světových šampionátů do 18 i 20 let.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Nový kouč českého národního týmu Josef Jandač zařadil Jaškina do kádru pro prestižní turnaj v Torontu na konci května při druhé vlně nominace. "Já jsem ty informace v té době vypouštěl, protože jsme hráli play off a já jsem se soustředil na to. Dozvěděl jsem se to den po tom, co jsme vypadli, takže to byla taková náplast. Určitě to bylo příjemné překvapení," řekl novinářům Jaškin.

Po odchodu ze Slavie v roce 2012 působil rok v juniorské QMJHL v Monctonu a další tři sezóny nastupoval v NHL za St. Louis či na farmě v celku Chicago Wolves v AHL. Možnost obléci reprezentační dres se naskytla až nyní. Češi se před turnajem nejdříve utkají 8. září s Ruskem v Petrohradu a o dva dny později se sbornou i doma v O2 areně.

Vždy to bylo speciální

"Já už jsem proti nim hrál v mládežnických reprezentacích a vždycky to bylo speciální. Určitě se na to těším. Myslím, že to bude sranda a super debut. Trošku asi nervózní budu, bylo by divný, kdybych nebyl. Ale pár zápasů jsem v NHL už odehrál, takže z toho pohledu to nebude zase tak nic zvláštního," doplnil Jaškin, který se aktuálně připravuje střídavě se Slavií i Spartou.

Velkou radost z nominace měli i jeho otec Alexej a bratr Michail. "Je to pocta, ale jako vždycky první přichází radost a pak práce. Takže jsme se hned začali bavit o tom, co a jak. Snaží se mi pomoct a bavíme se o tom. Oni se na to taky hodně těší," podotkl Jaškin.

Přestože je český tým v zámoří odborníky pasován do role outsidera turnaje, podle Jaškina se bude rozhodovat až v samotných zápasech. "Je to jejich věc a uvidí se na ledě. Teď se může spekulovat a říkat cokoliv. Já se na to těším, co se stane, se stane. Je to největší turnaj za posledních asi deset let a všichni budou v plné síle a formě, takže musíme jen makat, soustředit se na nás a uvidíme," prohlásil Jaškin.

Dva roky klid

Český tým se poprvé sejde v neděli 4. září v Praze kvůli lékařským prohlídkám a o den později začne přípravný kemp. Jaškin zatím netuší, jaká bude jeho role v týmu. "Máme ještě do začátku deset dní do kempu a rozhovor o tom bude asi až tam," uvedl Jaškin, jehož v únoru v St. Louis navštívil při inspekční cestě asistent Jiří Kalous. "V tu dobu ještě nikdo nevěděl, kdo bude nominovaný. Spíš jsme si povídali o mistrovství světa."

Jaškin právě v té době vypadl ze sestavy St. Louis, krátce působil i na farmě, ale v play off se do prvního týmu vrátil. Stihl šest zápasů, v nichž si připsal gól a asistenci. "Měsíc jsem nehrál, pak jsem skočil do rozjetého vlaku ještě proti Dallasu, který výborně bruslí. Ale hned ten první zápas jsem dal gól a docela se naší lajně dařilo, takže to aspoň nějak napravilo tu sezónu," prohlásil Jaškin.

S Blues došel až do finále Západní konference, kde St. Louis prohrálo se San Jose. Jaškin po sezóně podepsal novou dvouletou smlouvu s ročním příjmem jeden milion dolarů. "Na to, jaká ta sezóna byla, jsem dostal slušný kontrakt. Teď budu mít dva roky klid a vím, na čem jsem. Musím odehrát super dvě sezony, abych pak dostal další," řekl Jaškin.

Světový pohár pro něj bude i odrazovým můstkem do další sezóny v NHL. "Pro všechny hráče, kteří tam budou, to bude lepší příprava než jakákoliv jiná. Budou to zápasy úplně na krev. Budu dobře připravený na sezónu," dodal Jaškin.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace