Hokejová osmnáctka nestačila na USA a bude hrát znovu o bronz

ÄNGELHOLM

Čeští hokejisté do osmnácti let prohráli ve čtvrtečním semifinále mistrovství světa s obhájci titulu USA 3:4 v prodloužení a potřetí za sebou je čeká zápas o třetí místo. V něm se svěřenci Martina Pešouta utkají v sobotu v Ängelholmu s Kanadou, Američané se pokusí o obhajobu zlata s Finskem.

Český tým nestačil na USA již v základní skupině, kdy podlehl hladce 0:5. Ve čtvrtek se mu vůbec nepovedl úvod a po třech gólech v úvodní třetině nahradil Neuvirtha v brance Kovář. Ten už do konce 60. minuty neinkasoval, zato jeho spoluhráčům se podařil téměř obrat - Višňák, Bartoš a Tlustý se v průběhu druhé a třetí třetiny postarali o vyrovnání.

V prodloužení sice čeští mladíci přežili Látalovo vyloučení, ale v čase 66:50 rozhodl dramatickou bitvu Kane. Češi se tak pokusí dosáhnout na bronz, jenž jim loni v domácím prostředí proti Švédsku unikl.

Američany čekají ve finále Finové

O zlato si s USA zahrají po šesti letech Finové, kteří porazili Kanadu 3:2 v prodloužení. Kanaďané tak nenavážou na stříbrný úspěch z Plzně, kde před rokem nestačili jen ve finále na své zámořské rivaly. S výběrem Suomi se střetli na MS již ve skupině a pondělní zápas skončil bezgólovou remízou. Ani dnes nebylo po šedesáti minutách o vítězi jasno, ale hned po 82 sekundách prodloužení vstřelil rozhodující branku Jan-Mikael Järvinen.

Zástupci Suomi vyhráli hned první dvě MS osmnáctek v letech 1999 a 2000, o rok později ještě získali bronz. Od té doby sahali po medaili marně, letos jim pomohlo vítězství ve skupině a automatický postup do semifinále.

Do první divize sestupují Norsko a Bělorusko, slovenští mladíci se na poslední chvíli zachránili těsnou výhrou nad Německem.

Výsledky - semifinále:
Česko - USA 3:4 v prodl. (0:3, 1:0, 2:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Višňák (Voráček, Látal), 44. Bartoš, 53. Tlustý (Květoň) - 5. Flynn (Geoffrion), 18. McBain (Johnson), 19. Rakhshani (Ratchuk, Palmer), 67. Kane (Carman). Rozhodčí: Mandioni (Švýc.) - Olenin (Rus.), Orelma (Fin.). Vyloučení: 6:6, navíc Summers (USA) 5 min. a do konce. Využití: 2:2. Diváci: 369.
Finsko - Kanada 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 25. Nyholm, 43. Jalvanti, 62. Järvinen - 14. Bouchard, 29. Maxwell.
O udržení:
Bělorusko - Norsko 6:6 (3:0, 2:2, 1:4)
Branky: 1. Karatkevič, 4. Děmkov, 6. Sačko, 35. Michajlov, 40. Korobov, 46. Vorošilov - 57. a 57. Rohn, 25. Ylven, 34. Bovim, 44. Kristiansen, 56. Dahlström.
Slovensko - Německo 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 41. Marcinko, 44. Čaládi - 23. Endrass.