Hokejisté ani popáté v sezóně nevyzráli na Švédy

Švédské prokletí trvá. Čeští hokejisté změřili ve středu v úvodu Švédských her popáté v sezóně síly se severským soupeřem a opět odešli poraženi. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika sice domácí výběr na závěrečném turnaji Euro Hockey Tour přestříleli, ale slabá produktivita je připravila o možný úspěch. Švédsko zvítězilo 3:0.

Hokejisté Švédska se představili fanouškům poprvé od triumfu na únorových olympijských hrách a při dnešním zápasu diváci v nečekaně málo zaplněné Globe Areně mohli shlédnout premiérovou show se šotem mapujícím největší úspěchy země Tří korunek. Na doplnění dalších zlatých momentů museli Seveřané čekat osm let, od vítězství na mistrovství světa v roce 1998.

Kouč Gustafsson poté do zápasu proti Česku nasadil pouze dva pamětníky únorového úspěchu - obránce Kennyho Jönssona a jeho bratra Jörgena. Brankář Liv seděl jen na střídačce a útočník Hannula v civilu na tribuně. Další hráči působí v zámořské NHL.

Po opatrném začátku mohl český tým překonat brankáře Henrikssona v první přesilovce. Ale přestože se na ledě vystřídaly tři formace, žádnou větší šanci si svěřenci trenéra Hadamczika nevypracovali. Domácí si proti bránící čtveřici vedli lépe. Když seděl na trestné lavici Hejda, tak jim sice chvilku trvalo, než se usadili v českém obranném pásmu, ale nakonec Hniličku překonal Emwall. Navíc vzápětí mohl přidat druhý gól Karlsson, jenž však nemířil přesně.

Změny v sestavě nepomohly

Češi zahrozili až v závěru prvního dějství. Nejprve Švédové dvakrát zmařili na poslední chvíli přečíslení dvou na jednoho, v posledních dvou minutách se ale musel ohánět brankář mistrovského Färjastadu. Nepřekonal jej však Rolínek, kapitán Výborný hrající jubilejní 200. zápas v národním týmu ani Tenkrát s Hořavou. Když poté v početní výhodě neuspěli Štefan ani Kutlák, udeřili opět domácí. A opět útočník Linköpingu Emwall, který při signalizovaném vyloučení objel branku, odpoutal se od Blaťáka a překonal Hniličku podruhé.

Úřadující mistři světa, kteří na výhru v normální hrací době nad Švédskem na akcích EHT čekají již téměř čtyři roky, mohli zápas zdramatizovat při přesilovkách. Ani častá střelba však k úspěchu nevedla. Holmqvist si zejména s pokusy od modré čáry poradil, a když jej Michálek prostřelil, puk těsně minul pravou tyčku. Jeden z trojice nováčků v českém dresu si tak na svou premiérovou trefu musí ještě počkat.

Hadamczik se pokusil oživit hru a hlavně zlepšit produktivitu změnami v sestavě, od třetí třetiny tak hrály všechny útoky v jiném složení. Ani to ale nepomohlo. Na stockholmském ledě kraloval i nadále Henriksson, jenž si poradil i s pokusem osamoceného Tenkráta ve 49. minutě. V 57. minutě navíc finský rozhodčí vyloučil současně Škoulu a Krajíčka a Švédové přesilovku pěti proti třem bleskově využili. S předstihem si tak zajistili účast ve finále Tour, ve kterém se v pondělí utkají s Ruskem.

Česko - Švédsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Emwall (A. Holmqvist, Martensson), 27. Emwall (Nordquist), 57. Martensson (Holdquist, Emwall). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Svensson, Carlman (oba Švéd.). Vyloučení: 5:8. Využití: 0:2. Diváci: 7251.
Česko: Hnilička - Z. Michálek, Hejda, Škoula, Krajíček, Blaťák, Ševc, J. Novák, Kutlák - Balaštík, Výborný, Hlaváč - Tenkrát, Štefan, M. Hořava - Rolínek, Marek, Prorok - Irgl, J. Hlinka, Bednář. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Švédsko: Henriksson - Lindström, K. Jönsson, Petrasek, Jonsson, Magnus Johansson, R. Sundin, A. Holmqvist, Timander - Melin, J. Jönsson, N. Bäckström - Warg, Karlsson, Pettersson - Mattsson, Mattias Johansson, Wallin - Martensson, Nordquist, Emwall. Trenér: Bengt Ake Gustafsson.

Rusové si upevnili vedení v EHT

Hokejisté Ruska vyhráli v Helsinkách v úvodním utkání Švédských her nad domácím Finskem 3:1 a jako jistí finalisté si upevnili vedení v tabulce Euro Hockey Tour. Rusové vedou evropskou sérii se sedmibodovým náskokem na druhé Švédsko, které hraje ve Stockholmu proti České republice. Rusové se utkají po čtvrtečním přesunu do švédské metropole v pátek právě s výběrem Tří korunek, Finové se utkají s českou reprezentací.

Po bezbrankové úvodní části se ujali vedení svěřenci trenéra Vladimira Krikunova díky trefě obránce Kolcova ve 24. minutě. Domácí Finové nevyzráli na Sokolova, který do vystřídání v 25. minutě pochytal třináct pokusů soupeře, a dlouho neměli recept ani na jeho náhradníka Fomičeva.

Naopak Bäckström kapituloval podruhé deset minut před koncem, kdy ho překonal Jemeljejev. Hráči Suomi se pokusili zdramatizovat zápas v 58. minutě, kdy Hahl využil přesilovou hru, ale 83 vteřin před koncem pojistil výsledek Grigorenko.

Finsko - Rusko 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 58. Hahl (Lehtonen, Hentunen) - 24. Kolcov (Charitonov), 51. Jemeljejev (Sušinskij), 59. Grigorenko (Mozjakin, Kolcov). Rozhodčí: Minář (ČR) - Hämäläinen, Kekäläinen (oba Fin.) Vyloučení: 7:10. Využití: 1:0. Diváci: 7486.
Finsko: Bäckström - Luoma, Nummelin, Kukkonen, Lehtonen, Mäntylä, Saravo, Kerman, Söderholm - Rita, M. Koivu, T. Ruutu - Kontiola, Viuhkola, Hahl - Pärssinen, Pirnes, Hentunen - Pesonen, Santala, Valtonen. Trenér Erkka Westerlund.
Rusko: Sokolov (25. Fomičev) - Bykov, Kručinin, Aťušov, Kolcov, Jemelin, Mišarin, Nikulin, Kuljaš - Sušinskij, Jemeljejev, Charitonov, Chomickij, Mišarin - Kulemin, Malkin, Mozjakin - Michnov, Archipov, Semin - Grigorenko, Nikulin, Čistov. Trenér: Vladimir Krikunov.
Tabulka Euro Hockey Tour:
1.Rusko10702127:1623
2.Švédsko10520325:1619
3.Finsko10221515:2511
4.Česko10112621:317
Pozn.: Sloupce v tabulce znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.