Česko - Švýcarsko 3:4 PPPo senzaci porážka. Česká dvacítka skvělým finišem srovnala, prodloužení ale nezvládla

Montreal/Praha

Čeští hokejisté po senzační výhře nad Finy ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa do 20 let v Montrealu prohráli se Švýcary 3:4 v prodloužení. Tým kouče Jakuba Petra dvakrát prohrával o dva góly, díky dvěma zásahům Filipa Chlapíka, který se trefil i sedmnáct sekund před třetí sirénou, srovnal na 3:3. Češi ale nezvládli úvod prodloužení, v němž bleskově inkasovali a z utkání tak vytěžili jen bod.

Český gólman Jakub Škarek a spoluhráč David Kaše po inkasovaném gólu od Švýcara Calvian Thurkaufa.

Zatímco v pondělí zvolili Češi proti favorizovanému soupeři adekvátní taktiku, od začátku až do konce se mu vyrovnali bruslařsky a často stříleli, proti Švýcarům byli dlouho bezradní.

Dlouho jen klopýtali, naopak gólmana Škarka dokázal soupeř odčarovat dvakrát během druhé třetiny. Nejprve prošla přes tři české hráče přihrávka na In Albona, který rychle střílel a za dalších sedm minut se prosadil i v přesilovce Thürkauf.

Ve třetí třetině ale bojovnost přinesla snížení, a když Zbořil šikovně přešel modrou, Koblížek s pomocí tyče zaskočil vysokého brankáře van Pottelbergha. Jenže Zbořil předvedl i svou temnou stranu, když poslal soupeře hlavou proti mantinelu a Riat využil další početní výhodu.

Chlapíkova korekce ale nastartovala závěrečný český nápor, který vyvrcholil v další početní výhodě: nejprve Kaše trefil tyčku, a když Škarek odjel na střídačku, vyrovnal 17 vteřin před vypršením základní hrací doby Chlapík. Prodloužení však trvalo jen 23 vteřin. Ujel Hischier a bylo to 3:4.

Po středečním volnu nastoupí český tým ve čtvrtek od 19 hodin proti Dánsku, na Silvestra zakončí své účinkování v montrealské skupině ve stejný čas zápasem se Švédskem.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let:
Skupina A (Montreal):
ČR - Švýcarsko 3:4 v prodloužení (0:0, 0:2, 3:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 46. Koblížek (Zbořil), 51. F. Chlapík (Hronek, M. Špaček), 60. F. Chlapík (M. Špaček, Zbořil) - 30. In-Albon (Hischier, Diem), 37. Thürkauf (Riat, Hischier), 49. Riat (Siegenthaler, Thürkauf), 61. Hischier (Riat). Rozhodčí: Lemelin (USA), Salonen - Suominen (oba Fin.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. Diváci: 4683.
Sestava ČR: Škarek - Hrdinka, Hronek, Kalina, Zbořil, D. Krenželok, Vála - M. Špaček, A. Musil, Š. Stránský - D. Kaše, Nečas, Kurovský - Jašek, F. Chlapík, Koblížek - Suchý, K. Reichel, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.
Další zápasy:
Dánsko - Finsko 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Boysen (Weichel, True), 18. Madsen (Jensen, Hoeg), 36. Blichfeld (Röndbjerg, Koch) - 45. Vaakanainen (Jesper Mattila, Väyrynen), 56. Björkqvist (Luoto, Julius Mattila). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Šír (ČR) - Fluri (Švýc.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 4733.
Skupina B (Toronto):
Lotyšsko - Rusko 1:9 (0:3, 1:3, 0:3)
Branky a nahrávky: 24. Balcers (Dzierkals) - 6. Jurtajkin (Dronov), 13. Polunin (Kaprizov, Sidorov), 18. Karnauchov (Gurjanov, Kudako), 21. Kaprizov (Vorobjov, Polunin), 25. Polunin (Rykov, Vorobjov), 26. Beljajev (Jurtajkin, Alexejev), 47. Kaprizov (Rykov, Vorobjov), 50. Trenin (Kaprizov, Polunin), 57. Kaprizov (Rykov, Vorobjov). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 9:5. Využití: 1:3. Diváci: 6789.
Kanada - Slovensko 5:0 (0:0, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 26. Lauzon (Gauthier, Jost), 31. Raddysh (Dubois, Chabot), 33. Cirelli (Lauzon, Speers), 37. Chabot (Barzal, Strome), 43. McLeod (Cirelli, Dubé). Rozhodčí: Hribik (ČR), Sheva - Davis (oba USA), Haurum (Dán.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 12.694.