Rubriky:

Reprezentace

Jandač si vybral. Koho povolá do reprezentace z finalistů extraligy? A proč nechce Zaťoviče?

20. dubna 2017 12:52 - Praha
(Aktualizováno: 20. dubna 2017 14:14)

O čtveřici hráčů z finále extraligového play off projevil zájem kouč hokejové reprezentace Josef Jandač. Do přípravy národního týmu na květnové mistrovství světa by se mohli připojit liberecký obránce Radim Šimek a trojice brněnských mistrů - beci Jakub Krejčík s Ondřejem Němcem a útočník Martin Erat. Kádr naopak opustili zadák Vítkovic Lukáš Klok a forvard Zlína Robert Říčka.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Čtyři vyhlédnuté finalisty jsme ještě neoslovili. Plánujeme, že to začneme zkoušet ve čtvrtek odpoledne. Nechci ale říkat, že pojedou. Jsou v okruhu našeho zájmu a musíme zjistit jejich zdravotní stav," prohlásil po čtvrtečním tréninku Jandač.

Zatímco Šimek v aktuální sezóně odehrál za národní tým čtyři zápasy, Němec, Krejčík ani Erat se v ní neobjevili. „Jsou to kluci, kteří mají nějaký věk a respektujeme, že během sezóny potřebují pauzu. Nepotřebujeme je vidět a zkoušet. Víme také, že musí mít v týmu nějakou roli. Zatím jsme nezjišťovali, jestli mají chuť se k reprezentaci připojit," řekl Jandač a smekl před Eratem, jakým dokázal být tahounem Komety.

„Hodně se mi v play off líbil, splnil roli lídra, který bojoval pro mužstvo. Zezačátku ani moc nesbíral kanadské body, ale to bylo podružné. Bylo na něm vidět, jak dře a rve se. Kometě strašně moc pomohl," uvedl na adresu dvojnásobného medailisty z MS, který v reprezentaci startoval, stejně jako Němec, naposledy před dvěma lety na domácím světovém šampionátu.

Zaťoviče Jandač nechce

Pakliže by oslovení hráči byli zdravotně v pořádku a na pozvánku kývli, připojili by se k reprezentaci příští týden v Českých Budějovicích. Tam se v úterý dostaví i Jakub Voráček z Philadelphie, Jakub Kindl z Floridy a Tomáš Filippi s Janem Kovářem z Magnitogorsku.

„Jsem rád, že extraligové finále skončilo takhle brzy. Kdyby se série protáhla na sedm zápasů a hned by se pak kluci měli připojovat k reprezentaci, byl by to trochu problém," uvědomuje si kouč národního týmu.

Zájem naopak Jandač neprojevil o jiného útočníka Komety Martina Zaťoviče. „Na jeho pozici máme aktuálně v kádru hráče, které vidíme výš než jeho," vysvětluje trenér.

Jandač pozorně sleduje vývoj 1. kola play off v zámořské NHL. V úvahu připadá obránce Michal Kempný, jehož Chicago prohrává s Nashvillem 0:3 na zápasy. Klubová sezóna už v Calgary skončila útočníkovi Michaelu Frolíkovi.

Malá naděje u Gudase

A drobná naděje stále je i u beka Radka Gudase, jenž však ve Philadelphii neprošel po sezóně zdravotní prohlídkou. „Malá šance u něj pořád je. Během čtvrtka nebo pátku by mělo být jasno," soudí Jandač.

A chomutovský Michal Vondrka? „Jsme domluvení, že si v tomto týdnu zavoláme. Patří mezi hráče, kteří mají nějaký věk a my je nechceme tahat po přípravných zápasech a pak je třeba poslat domů. Potřebujeme jim ušít pozici na míru," ví Jandač.

Obránce Michal Jordán po poranění kolenních vazů rehabilituje a dál bojuje s časem, aby se dal do šampionátu, který startuje 5. května, do pořádku. „Udělal velký pokrok, už by měl jít s ortézou na led a začít nohu zatěžovat. Jeho účast na mistrovství světa je ale na hraně," uzavírá Jandač.

Národní tým dnes cestuje do Německa, kde jej o víkendu čekají dva zápasy v rámci Euro Hockey Challenge proti domácí reprezentaci. První duel odchytá Pavel Francouz a hrát by neměla útočná formace T. Zohorna, Vrána, Radil. O den později se do branky postaví Dominik Furch a volno dostanou forvardi Birner, Červenka a Řepík.

Jan Škvor, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace