Švédové prodloužili vítěznou sérii i v Liberci

LIBEREC

Sedm zápasů už trvá marná snaha českých hokejistů zdolat Švédsko. Po zvlášť důležitých prohrách na olympiádě v Turíně a ve finále posledního mistrovství světa nestačili Češi na svého soupeře ani na turnaji Česká pojišťovna v Liberci. Seveřané vyhráli 4:2, všechny branky vstřelili v početní výhodě, a na dvě z nich přihrál syn českých rodičů David Petrasek.

Brankář Milan Hnilička zasahuje v utkání se Švédskem.

S koučem Hadamczikem na střídačce národního týmu čeští hokejisté ještě Švédy porazit nedokázali. Také tentokrát vlétl severský soupeř do utkání s výraznou převahou a Hnilička v brance se měl co ohánět. Ojedinělá šance se zrodila v sedmé minutě, kdy Pletka vyslal dopředu Skuhravého. Ten ještě předal puk doprava na Hořavu, ale se střelou švédského legionáře si gólman Henriksson poradil.

Stejně pozorný byl i při pokusech Sýkory a Burgera, Češi každopádně začali hru více než vyrovnávat. Zbrzdilo je jen vyloučení Kutláka, ale přesto byli v samém závěru první části blíže gólu. Po levé straně ujel Petr Sýkora a dokonce překonal brankáře, jenže puk se za jeho zády už nedokázal došourat za brankovou čáru.

Hokejová reprezentace on-line na Sport.cz:
ČP Cup:Česko vs. Švédsko

Pardubický rychlík Sýkora předvedl další únik na začátku druhé části, ale tentokrát byl Henriksson pozornější. Švédové naopak přesně v polovině zápasu ztrestali vyloučení Kutláka, když Mänsson zpoza branky zasunul puk za Hniličkova záda. Žižka navíc jen pár vteřin poté dostal dvojnásobný trest za hru vysokou holí a po vyloučení Sivka hrálo Švédsko plné dvě minuty s výhodou dvou hráčů navíc.

Devět vteřin před návratem Sivka si hlavní rozhodčí Poljakov vyžádal konzultaci videorozhodčího, protože si nebyl jistý zda puk po střele Davidssona skončil za brankovou čarou Hniličkovy branky. Nakonec však švédský gól k nelibosti zpola zaplněné liberecké haly uznal. Fanoušci se mohli radovat o čtyři minuty později, kdy se před švédskou brankou nejlépe zorientoval Žižka a snížil na rozdíl jedné branky.

Švédové po zásluze nakonec vítězi

Ještě veseleji bylo ve 45. minutě, kdy Sýkora ujel podél levého mantinelu, přihrál před branku Markovi, a ten vyrovnal. Sedm minut před koncem se takřka přímo před Hniličku dostal veterán Magnus Johansson, ale na domácího brankáře nevyzrál. Stejně dopadl o pár vteřin později při samostatném nájezdu Hannula. Švédové vystupňovali svůj tlak při vyloučení Hamra a Holmqvist dostal soupeře znovu do vedení.

Dvacet vteřin před koncem pak na konečných 2:4 upravil ujíždějící Martensson. Švédy jsme porazili naposledy 14. května 2005 v semifinále mistrovství světa ve Vídni (3:2 v prodl.).

Česko - Švédsko 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 37. Žižka (Pletka, Skuhravý), 45. Marek (Sýkora) - 30. Mansson (Bergqvist), 33. Davidsson (Jonsson, Petrasek), 54. Holmqvist (Petrasek), 60. Martensson. Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 7:5. Využití: 0:4. Diváci: 3797.
Česko: Hnilička - Kutlák, Hamr, Hunkes, Blaťák, Ševc, Žižka, Zíb, Rachůnek - Marha, Marek, Sýkora - Rolínek, Hlinka, Sivek - Hubáček, Burger, Irgl - Pletka, Skuhravý, Hořava. Trenér: Alois Hadamczik.
Švédsko: Henriksson - Jonsson, Holmqvist, Jönsson, Stralman, Viklund, Johansson, Petrasek - Martensson, Eriksson, Fabricius - Emwall, Warg, Pettersson - Mansson, Bäckström, Bergqvist - Hallin, Davidsson, Hannula. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.