Olympijským vítězem v disku je opět Harting, tentokrát Christoph

Posledním pokusem vybojoval německý diskař Christoph Harting zlatou olympijskou medaili a napodobil čtyři roky starý triumf svého bratra Roberta z Londýna. Výkonem 68,37 metru si vylepšil o tři decimetry osobní rekord a porazil úřadujícího mistra světa a Evropy Piotra Malachowského, jenž vedl soutěž od první série. Na Hartingův útok už nedokázal v závěrečném pokusu odpovědět.

Německý diskař Christoph Harting pózuje před výsledkovou tabulí.

Bronz získal další Němec Daniel Jasinski, který se posunul na stupně vítězů rovněž svým posledním hodem.

Šestadvacetiletý Christoph Harting dosud neměl na kontě žádný velký úspěch, na mistrovství Evropy v Amsterodamu před měsícem skončil čtvrtý, v Riu však dokonale vystoupil ze stínu bratra. Obhájce zlata a trojnásobný světový šampion, sužovaný v posledních letech zdravotními problémy, vypadl už v kvalifikaci. O pět let mladší sourozenec ve finále senzačně navázal na jeho londýnské vítězství, přestože ani Robert v takový úspěch nevěřil.

"Christoph má šanci na medaili, ale na zlato to nebude. Malachowski se porazit nedá," uvedl Robert Harting v televizním rozhovoru před soutěží.

Bratr, jenž přijel do Ria jako dvojka letošních tabulek, ho vyvedl z omylu, i když to tak dlouho nevypadalo. Favorizovaný Polák se hned prvním hodem dlouhým 67,32 m ujal vedení, a když se ve třetí sérii zlepšil na 67,55, zdálo se být rozhodnuto. Finále však vygradovalo v poslední sérii. O medaili si nejprve řekl Estonec Martin Kupper hodem dlouhým 66,58, jenže vzápětí ho překonal Jasinski (67,05) a pak přišla Hartingova velká chvíle.

Bolt bez potíží postoupil, Cachová klesla v pořadí

Jamajčan Usain Bolt zahájil cestu za obhajobou prvního ze tří titulů hladkým postupem do semifinále stovky. Svůj rozběh vyhrál za 10,07, nejrychlejším mužem prvního kola byl s časem 10,01 jeho americký rival Justin Gatlin.

Kateřina Cachová klesla po páté disciplíně sedmiboje na 20. místo, Eliška Klučinová je o jediný bod hned za ní. Cachové se ve skoku do dálky nepodařilo překonat šestimetrovou hranici (591 cm) a má 4495 bodů, Klučinová také zaostala za svými možnostmi výkonem 608.

Do čela pořadí se vrátila Belgičanka Nafissatou Thiamová, jež byla s výkonem 658 cm nejlepší dálkařkou v soutěži a připsala si už třetí dílčí prvenství po výšce a vrhu koulí. Součtem 5018 bodů vede o pouhých pět před britskou obhájkyní prvenství Jessicou Ennisovou-Hillovou.