Kajakář Štěrba: Boj o místo v lodi nás probral

21. července 2016 11:46 - Praha

Stres a nervozita! Dvě slova, která provázejí olympijské účasti českého kajakáře Jana Štěrby. Před Londýnem 2012 zbývalo jen pár desítek hodin do startu závodu, když se dozvěděl, že může startovat. Před cestou do Ria zase prožil hektické jaro, protože hrozila absence v posádce chystající se obhajovat v Brazílii třetí příčku.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Před londýnskou olympiádou jste čelil obvinění z dopingu, následně jste byl omilostněn a kanoistická federace vám start na poslední chvíli povolila. Letos trenéři uvažovali o změně složení čtyřkajaku a vy jste se octl v ohrožení. Jak jste vše prožíval?

Byly to nervy. Výběr posádky není jednoduchý. Některé parametry nejsou měřitelné a objektivně jsou těžko zjistitelné. Vůle všech je jednoznačná: postavit co nejlepší loď. Ale vlastně to máme ještě krásné, protože mimo hru zůstal Jakub Špicar, který pojede jako náhradník. A třeba ze tří českých vodních slalomářů bude v Riu závodit jen jeden a přitom všichni by mohli olympiádu vyhrát.

Čtyřkajak ve složení Havel, Trefil, Dostál, Štěrba má tři tituly mistrů Evropy, kompletní sbírku z MS a bronz z olympiády. Překvapilo vás, jak napnutá nakonec nominace byla?

Čekal jsem ještě horší situaci. V olympijském roce se každý může zviditelnit. Většinou je účast spojená s velkým úspěchem, ideálně s medailí. Každý, kdo zavětří šanci se do posádky dostat, pochopitelně o místo bojuje. Kuba Špicar nás v průběhu jara individuálně všechny porazil, tudíž bylo logické, že jej trenéři zkusili. A pokud by s ním výsledky byly lepší, nemohl bych se já nebo Lukáš Trefil zlobit.

Měl jste obavy, že se do sestavy pro olympijský závod nedostanete?

Po prvním kontrolním závodě bylo jasné, že se do lodi posadím. Jen se řešilo, na kterém Světovém poháru. Když jsem seděl v lodi s Kubou, tak se mi jízda pocitově zdála dobrá. Měl jsem dojem, že nás jeho individuální výkon posune dál. Ale má trošku jiný záběr. Je třeba určité načasování, které ani nelze naučit. Jde o mikrosekundy záběru. A tohle s Kubou v lodi asi trošku nefungovalo. Na druhou stranu měl i málo času na zapracování. Každopádně stará sestava jela výrazně lépe a byla by škoda ji rozhazovat.

Nemohlo napětí kolem složení čtveřice pro Rio narušit atmosféru posádky?

My máme tu chemii takovou zvláštní. Nebudu říkat, že jsme parta čtyř lidí, kteří jsou spolu každý den, a jsme super kámoši. Pepa Dostál jezdí i singla, já s Danem Havlem zase deblkajak. Možná nám po třech letech od Londýna přišlo vše monotónní a boj o místo v lodi nás probral. Možná jsme k sobě zase našli cestu.

Měla ve vašem podání bitva o Rio paralelu s Londýnem, kde jste ovšem „bojoval" s funkcionáři?

Nyní je vše krásné v tom, že závěr přípravy trávím na vodě s klukama. Nechci tvrdit, že si to užíváme, protože jde o velkou dřinu. Ale osobně cítím, jak vše funguje, a mám radost. V Riu se přetrhneme, aby výsledek byl co nejlepší.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi