Nizozemsko - Francie 23:24

Francouzské házenkářky zdolaly v semifinále OH Nizozemsko

18. srpna 2016 22:10 - Rio de Janeiro
(Aktualizováno: 19. srpna 2016 03:51)

Francouzské házenkářky zvítězily v semifinále olympijského turnaje v Riu de Janeiro nad úřadujícími vicemistryněmi světa Nizozemkami 24:23 a poprvé v historii pod pěti kruhy získají medaili. O zlato se Francouzky utkají v sobotním finále s Ruskem.

Ben Curtis, ČTK/AP

Francie dosud byla na olympijských hrách nejlépe čtvrtá v roce 2004 v Aténách. Na mistrovství světa naposledy dosáhla na medaili v roce 2011, kdy získala stříbro.

Sedmi góly se na postupu podílela Allison Pineauová a šestkrát skórovala za vítězky Alexandra Lacrabereová. Nizozemsku nepomohlo osm gólů Laury van der Heijdenové.

Norky podlehly Ruskám

Norky neobhájí vítězství na olympijském turnaji házenkářek. Ve čtvrtečním semifinálovém duelu v Riu de Janeiro senzačně podlehly Ruskám 37:38 v prodloužení a budou hrát o bronz s Nizozemkami. Rusky vyzvou ve finále Francii.

Favorizované Norky většinu zápasu s Ruskami ztrácely, vyrovnaly až v poslední minutě. Soupeřky pak znovu poslala 18 vteřin před koncem do vedení 31:30 ze sedmičky Jekatěrina Ilinová, ale vítězkám zlatých medailí z Londýna i předchozích her v Pekingu se podařilo pět vteřin před sirénou srovnat.

Rozhodlo prodloužení, ve kterém měly znovu navrch Rusky. Do finále se dostaly poprvé od roku 2008, kdy v něm podlehly právě Norkám. Pro Francii je zápas o zlato premiérou, nejlépe skončila v Aténách 2004 čtvrtá. Vzájemný duel ve skupině vyhrály Rusky 26:25.