Obnovený a ochuzený olympijský turnaj golfistů vyhrál Rose

Rio de Janeiro

Brit Justin Rose je prvním olympijským vítězem v golfu po 112 letech. Turnaj zařazený do programu her poprvé od roku 1904 vyhrál v Riu s výsledkem 16 ran pod par. Stříbro si z Brazílie odveze Švéd Henrik Stenson a bronz další ze spolufavoritů Američan Matt Kuchar.

Mám zlato! Justin Rose kraloval v Riu golfistům.

Golfový turnaj se hrál v Riu bez řady hvězd, většina z nich se obávala nákazy virem zika. Absence čtyř nejlepších hráčů světového žebříčku a dalších nejlépe využil šestatřicetiletý šampion US Open z roku 2013 a světová dvanáctka Rose.

"Tohle chutná lépe než jakékoli mé předešlé vítězství," radoval se Rose. "Byl to nejlepší turnaj, jaký jsem kdy hrál. Bylo to něco mezi golfem a karnevalem, prostě něco unikátního. Doufám, že jsme ukázali, o čem golf je. Jsem rád, že to bylo vyrovnané až do konce, což ale úplně nesvědčilo mým nervům," smál se.

Angličan v prvním kole ozdobil návrat golfu hole-in-one, jamkou na jedinou ránu. Po třetím kole se ujal vedení a ve finále svedl strhující souboj s letošním vítězem British Open Stensonem. Na poslední jamku, obsypanou fanoušky, přišli vyrovnaně, ale Stenson si hůře přihrál a po riskantním patu zahrál bogey, zatím Rose zapsal birdie.

"Poslední přihrávku jsem zvládl magicky," řekl Rose o perfektně zvládnuté ráně do greenu, kterou pak mohl jen doťuknout do jamky. "Justin hrál lépe. Já se svou hrou moc spokojený nejsem, ale atmosféra byla nádherná," řekl Stenson.

V polovině turnaje se ještě držel v čele Australan Marcus Fraser, jenže pak zahrál dvakrát 72 a propadl se na konečné páté místo. K bronzu se po skvělém závěrečném kole (63) prodral Kuchar. Český rodák reprezentující Německo Alex Čejka obsadil dělené 21. místo.

Ve středu začne turnaj žen a mezi šedesátkou startujících bude i česká zástupkyně Klára Spilková. Medaile se budou rozdávat po čtyřech kolech v sobotu.