Rubriky:

Ostatní

Živě

Cesta olympijské pochodně vyvolala nepokoje, policie použila i slzný plyn

4. srpna 2016 09:52 - Duque de Caxias

Olympijská pochodeň vyvolala na své pouti do dějiště her v Riu de Janeiro nepokoje a výtržnosti. Ty vznikly během demonstrace ve městě Duque de Caxias, které leží nedaleko Ria. Policie musela k uklidnění situace použít slzný plyn, pepřový sprej a dokonce i gumové projektily.

Reuters

Přibližně 20 kilometrů od centra olympijského města protestovali studenti a profesoři proti špatné situaci ve školství. Ta dospěla do stadia, kdy je na některých univerzitách kvůli dlužným mzdám nemožný pravidelný provoz. V kontrastu s tím jsou náklady na uspořádání sportovního svátku planety, které dosahují přibližně 10,5 miliardy eur.

Demonstranti podle portálu O Globo házeli směrem k pochodni kameny. Zazněla také hesla žádající odstoupení viceprezidenta Michela Temera, jenž se v květnu ujal prozatímně funkce prezidenta Brazílie poté, co senátoři zbavili dočasně prezidentku Dilmu Rousseffovou úřadu.

Při zásahu policie utrpěla zranění desetiletá dívka, kterou zasáhl gumový projektil a musela být převezena k ošetření do nemocnice.

Ukárst oheň se nepodařilo

Cestu olympijského ohně, který byl podle tradice zapálen v dubnu v řecké Olympii a do Brazílie dorazil v květnu, dosud provázely jen sporadické protesty. Před necelými dvěma týdny se neznámý muž ve městě Guarulhos pokusil pochodeň ukrást. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

Do Ria de Janeiro má pochodeň dorazit dnes, den před zahájením olympiády. Do štafety se zapojí na 12.000 běžců, kteří s ní uběhnou celkem 20.000 kilometrů.

Právě na pátečním slavnostním zahájení se však při neuspokojivé politické situaci v zemi očekává další vlna nevole proti představitelům státu v čele s Temerem. Organizátoři jsou proto údajně připraveni přehlušit případný pískot po Temerově proslovu puštěním hudby.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..