Shrnutí dne: Na české konto přibyly tři bronzy. První získal veslař Synek, dva přidaly tenistky

Rio de Janeiro

Tři bronzové medaile přibyly do české sbírky na olympijských hrách v Riu de Janeiro během předešlého soutěžního dne. První získal veslař Ondřej Synek, další dvě přidaly tenistky Petra Kvitová ve dvouhře a Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou ve čtyřhře. Ty v českém souboji o třetí místo zdolaly obhájkyně stříbra Andreu Hlaváčkovou a Lucii Hradeckou. Skifařka Miroslava Topinková Knapková vyhrála finále B a po zlatu z Londýna v Brazílii obsadila sedmé místo.

Skifař Ondřej Synek má další medaili z olympiády.

Radek Štěpánek a Lucie Hradecká si zahrají o další tenisový bronz. V semifinále smíšené čtyřhry podlehli americkým tenistům Bethanii Mattekové-Sandsové a Jacku Sockovi 4:6, 6:7. Jejich soupeři v boji o medaili dnes budou čtvrtí nasazení Sania Mirzaová a Rohan Bopanna z Indie.

Dvouhru nečekaně vyhrála Mónica Puigová a pro Portoriko získala první zlatou olympijskou medaili v historii. Nenasazená hráčka, jíž patří ve světovém žebříčku 34. místo, přehrála ve finále Němku Angelique Kerberovou 6:4, 4:6, 6:1. O den dříve v semifinále vyřadila později bronzovou Kvitovou.

Kvitová se oklepala z páteční semifinálové porážky s Portoričankou Mónicou Puigovou a v duelu o třetí místo zdolala Američanku Madison Keysovou po dvou hodinách a 15 minutách 7:5, 2:6 a 6:2.

Další bronz přidaly Strýcová se Šafářovou, které porazily své kolegyně z fedcupového týmu 7:5 a 6:1. Výkon poraženého páru ovlivnil zdravotní stav Hlaváčkové, která má po zásahu míčkem od Martiny Hingisové v pátečním semifinále zlomenou lícní kost. Na Hradecké zase byla znát únava z náročného programu.

Ve finále mužské dvouhry se utkají obhájce titulu Brit Andy Murray a Argentinec Juan Martín del Potro, který v dramatickém duelu zdolal Španěla Rafaela Nadala 5:7, 6:4 a 7:6.

Stříbrný medailista z předešlých her v Pekingu a Londýně Synek ve finále nestačil na Mahého Drysdalea z Nového Zélandu a Chorvata Damira Martina, jejichž dramatický souboj rozhodla až cílová fotografie. Z vítězství a obhajoby triumfu z roku 2012 se nakonec radoval sedmatřicetiletý Novozélanďan.

Americký plavec Michael Phelps získal díky triumfu v závěrečné polohové štafetě na 4x100 metrů v Riu páté zlato. Celkově tak jednatřicetiletý končící rekordman rozšířil svou sbírku na 28 cenných kovů pod pěti kruhy. Vládne všem olympionikům s 23 zlatými a vedle nich v bazénu dosáhl i na tři stříbra a dva bronzy.

Spolu s Ryanem Murphym, Codym Millerem a Nathanem Adrianem vytvořili časem 3:27,95 minuty nový olympijský rekord. Murphy na prvním úseku vylepšil světové maximum na 100 metrů znak na 51,85 sekundy. O devět setin předčil výkon krajana Aarona Peirsola z roku 2009. Phelps plaval na motýlkářském třetím úseku.

Oba čeští tyčkaři postoupili do finále. Jan Kudlička zdolal v kvalifikaci 570 centimetrů, Michalu Balnerovi stačilo 560 na první pokus. Pavel Maslák skončil v běhu na 400 metrů v semifinále, ani jeho letošní maximum 45,06 sekundy mu postup nevyneslo.

Britský vytrvalec Mohamed Farah získal třetí olympijské zlato, i když v běhu na 10.000 metrů upadl. Třiatřicetiletý somálský rodák přesto obhájil londýnský triumf, ve finiši porazil Keňana Paula Tanuie. Souboj o bronz vyhrál Etiopan Tamirat Tola o jedinou setinu sekundy.

Ani jamajské sprinterce Shelly-Ann Fraserové-Pryceové se nepodařilo vyhrát na OH jednu atletickou disciplínu potřetí za sebou. Zlato ze stovky v Riu získala její krajanka Elaine Thompsonová, která vyhrála finále časem 10,71 sekundy. Fraserová-Pryceová doběhla třetí, druhá byla Američanka Tori Bowieová.

Ve hře o historický zápis v podobě vítězného olympijského hattricku zůstala v Riu už jen česká oštěpařka Barbora Špotáková. Vyhrát potřetí za sebou nedokázaly ani Etiopanka Tiruneš Dibabaová v běhu na 10 000 metrů a novozélandská koulařka Valerie Adamsová.

Sedmiboj vyhrála jednadvacetiletá Belgičanka Nafissatou Thiamová, britskou obhájkyni prvenství Jessicu Ennisovou-Hillovou porazila o 35 bodů. Česká rekordmanka Eliška Klučinová skončila na 22. místě, Kateřina Cachová byla čtyřiadvacátá. Dálkařům kraloval výkonem 838 cm z poslední série Američan Jeff Henderson, Luvo Manyonga z JAR skočil o centimetr méně a britský obhájce londýnského triumfu Greg Rutherford skončil třetí (829).

Druhou porážkou ve skupině skončilo olympijské účinkování pro badmintonisty Kristínu Gavnholt i Petra Koukala. Jachtařka Veronika Kozelská Fenclová obsadila ve třídě Laser Radial 12. místo a do finálové desítky těsně nepostoupila.

Fotbalisté Brazílie porazili Kolumbii 2:0 a dvě výhry je v Riu dělí od olympijského zlata, na které zatím nedosáhli. V semifinále čeká autora první branky Neymara a spol. ve středu Honduras.