Puigová - Kerberová 6:4, 4:6, 6:1

Senzační tažení Puigové nezastavila ani Němka. Přemožitelka Kvitové slaví zlato!

13. srpna 2016 18:35 - Rio de Janeiro
(Aktualizováno: 14. srpna 2016 01:24)

Překvapení ženského olympijského turnaje Monica Puigová dotáhla své tažení až ke zlaté medaili! Portoričanka ve finále zdolala druhou hráčku světa Angelique Kerberovou z Německa po setech 6:4, 4:6 a 6:1. Finále mužské dvouhry si zahrají Brit Andy Murray, který porazil Keie Nišikoriho z Japonska 6:1 a 6:4, a Argentinec Juan Martín Del Potro, který po Novaku Djokovičovi zdolal také Španěla Rafaela Nadala po dramatické bitvě 5:7, 6:4 a 7:6.

Kevin Lamarque, Reuters

Puigová, která získala pro Portoriko vůbec první zlatou olympijskou medaili v historii, v semifinále zdolala českou jedničku Petru Kvitovou.

Puigová dosud vyhrála na okruhu WTA jediný turnaj, v květnu 2014 na antuce ve Štrasburku. Na grandslamech došla nejdále do 4. kola. V Riu ale vyhrála všech šest zápasů. Před Kvitovou, která jí v sobotu jako první dokázala vzít alespoň set, vyřadila mimo jiné španělskou trojku Garbiňe Muguruzaovou.

Dvaadvacetiletá Portoričanka se rovněž zapsala do tenisové historie, a to jako první nenasazená hráčka, která se po návratu bílého sportu na olympiádu v roce 1988 v Soulu dostala do finále. Dnes své vítězné tažení završila proti turnajové dvojce Kerberové, která v rozhodujícím třetím setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára" a v závěru i tři mečboly.

Murray je jeden zápas od obhajoby

Favorizovaný Murray v semifinále neztratil ani jednou servis. V prvním setu povolil japonskému soupeři jedinou hru, o osudu druhé sady rozhodl Murrayho brejk v pátém gamu. Britský tenista, který před čtyřmi lety vyhrál olympijský turnaj na wimbledonské trávě, tak má jistou minimálně stříbrnou medaili. Nišikoriho čeká zápas o bronz.

Druhé semifinále bylo mnohem vyrovnanější. Nenasazený Del Potro, který je po vleklých zdravotních problémech až ve druhé stovce žebříčku, první set s turnajovou trojkou Nadalem prohrál 5:7. Pak ale začal ještě více platit jeho drtivý forhend, kterým rozstřílel Djokoviče. Na začátku druhého setu se dostal do vedení 3:1 a náskok brejku udržel.

V rozhodujícím setu si do stavu 4:4 oba tenisté drželi podání. Del Potro pak prolomil Španělův servis a šel podávat na postup, jenže Nadal se vzepjal a čistou hrou si podání vzal zpátky. O osudu utkání tak rozhodla zkrácená hra. Del Potro v ní měl od začátku převahu a po třetím proměněném mečbolu ji vyhrál 7:5.

Nadal, který v pátek v Riu vyhrál po boku Marca Lópeze čtyřhru, se tak nestane prvním dvojnásobným olympijským medailistou v tenisové dvouhře. Murray to může dokázat, pokud v nedělním finále zdolá argentinského kata nasazených hráčů. Finále se bude hrát na tři vítězné sety.