Tenis

Shrnutí dne: Hradecká a Štěpánek získali bronz v mixu. Bolt opět zářil

15. srpna 2016 07:46 - Rio de Janeiro

Tenisté Lucie Hradecká a Radek Štěpánek vybojovali na olympijských hrách bronz ve smíšené čtyřhře. V souboji o třetí místo po výborném výkonu porazili za hodinu a 13 minut indický pár Sania Mirazová, Rohan Bopanna 6:1, 7:5 a získali pro českou výpravu v Riu šestou medaili. Jamajčan Usain Bolt jako první sprinter v historii ovládl na třech olympijských hrách po sobě běh na 100 metrů.

Kevin Lamarque, Reuters

Jednatřicetiletá Hradecká slaví druhý cenný kov pod pěti kruhy po deblovém stříbru z Londýna před čtyřmi lety. V Riu získala medaili na druhý pokus, když v sobotním souboji o bronz prohrála s Andreou Hlaváčkovou čtyřhru proti další české dvojici Lucie Šafářová, Barbora Strýcová.

Veterán Štěpánek se v 37 letech dočkal premiérového olympijského cenného kovu a bronz přirovnal k dvěma triumfům v Davisově poháru. "Nám to zní jako zlato! Máme sice bronz, ale cítíme se úplně zlatě," poskakoval radostí před novináři. "Je to úplně nejvýš v kariéře se salátovou mísou," dodal.

Eva Vrabcová-Nývltová skončila v maratonu na 26. místě. Bývalá úspěšná lyžařka, která v minulosti třikrát startovala na zimních hrách, dosáhla času 2:33:51. První olympijské zlato pro Keňu v této disciplíně vybojovala Jemima Sumgongová.

"Já jsem moc spokojená, to umístění je fantastické. Na lyžích mi trvalo hodně dlouho, než jsem se dostala na bodovaná místa," přirovnala Vrabcová-Nývltová umístění do třicítky k běhu na lyžích, kterému se roky věnovala.

Fenomenální Bolt ve finále stovky porazil hlavního rivala Američana Justina Gatlina, i když mu nevyšel start a musel své soupeře dotahovat. Zvítězil ve svém nejlepším letošním čase 9,81 sekundy. Gatlin, který vede tabulky této sezóny výkonem 9,80, byl pomalejší o osm setin. Třetí skončil v osobním rekordu 9,91 mladý Kanaďan Andre De Grasse. Všichni tři medailisté si zopakovali umístění z loňského mistrovství světa v Pekingu.

Bolt, který za týden oslaví třicáté narozeniny, získal sedmé olympijské zlato. Obhajoba ho čeká ještě na dvojnásobné trati a ve štafetě na 4x100 metrů.

O další vrchol třetího dne atletických soutěží se postaral Jihoafričan Wayde Van Niekerk, jenž si na 400 m doběhl pro zlato v novém světovém rekordu 43,03. Zopakoval triumf z loňského MS a překonal maximum Michaela Johnsona z roku 1999 o 15 setin.

Dařilo se výškaři Jaroslavu Bábovi, který se štěstím postoupil na své čtvrté olympiádě potřetí do finále. Bronzový medailista z Atén 2004 skočil napoprvé 226 cm, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Do čtrnáctičlenného finále se dostal jako poslední, stejný výkon předvedli další tři skokani.

Tenisový turnaj vyvrcholil finálovým zápasem v mužské dvouhře, který vyhrál Andy Murray a jako první v olympijské historii obhájil zlato. Britský svěřenec trenéra Ivana Lendla porazil Argentince Juana Martína del Potra po více než čtyřech hodinách 7:5, 4:6, 6:2 a 7:5 a navázal na triumf z Londýna.

Synchronizované plavkyně Soňa Bernardová s Alžbětou Dufkovou jsou po volném programu na 16. místě. Do finále postoupí po technickém programu 12 dvojic.

Americká sportovní gymnastka Simone Bilesová suverénně ovládla přeskok a po triumfech ve víceboji a v družstvech získala v Riu třetí zlatou medaili. Nejlepší gymnastka současnosti má stále šanci odvézt si z Brazílie pět titulů, což dosud nikdo z jejích předchůdkyň nedokázal.

Dvě zlaté dnes vybojoval Brit Max Whitlock. Bronzový medailista z víceboje nejprve v prostných získal pro svou zemi první gymnastické zlato z OH v historii, poté ovládl i cvičení na koni našíř. Londýnský titul z bradel obhájila Ruska Alija Mustafinová.

Prvním olympijským vítězem v golfu po 112 letech je Brit Justin Rose. Turnaj zařazený do programu her poprvé od roku 1904 vyhrál s výsledkem 16 ran pod par díky birdie na poslední jamce. Stříbro si z Brazílie odveze Švéd Henrik Stenson a bronz další ze spolufavoritů Američan Matt Kuchar. Golfový turnaj se hrál v Riu bez řady hvězd, většina z nich se obávala nákazy virem zika.

Královskou disciplínu dráhové cyklistiky vyhrál Brit Jason Kenny, který ve sprintu obhájil zlato z Londýna a celkově má už šestou medaili. Ve finále porazil ve dvou jízdách krajana Calluma Skinnera, kolegu z vítězného tria v týmovém sprintu.