Rubriky:

Atletika

Špotáková si pohrála s technikou a odletěla vstříc obhajobě zlata

1. srpna 2012 15:14 - PRAHA

Minule v Pekingu dala všem soupeřkám slavný mat šestým tahem, jak o ní pak zpívaly Tři sestry. Ve středu před polednem odletěla Barbora Špotáková vstříc obhajobě olympijského zlata s vírou, že je v Londýně schopna přehodit značku sedmdesáti metrů.

 

Jan Handrejch, Právo

Česká atletika si už zvykla, že posledních šest let právě Špotáková pravidelně z každé velké akce přiveze medaile, ale zlato nemá od Pekingu. „Taky jsem si to uvědomila. Chtěla by ale v Londýně hlavně předvést nějaký pořádný výkon. Věřím, že jsem schopná hodit přes sedmdesát metrů, a jak to dopadne, to je asi někde nahoře napsané," vyprávěla česká atletka a nakonec připustila, že když to všechno klapne, může z toho být i zlato.

Až do posledních chvil se připravovala v Nymburce. „Přišlo mě docela zvláštní, že už probíhá olympiáda a já si doma v klidu trénuju, ale na rozdíl od Pekingu odpadla nutnost aklimatizace, takže jsem vzala přípravu doma hodně pečlivě," přiblížila Špotáková.

"Snažila jsem se i trochu pohrát si s technikou a vylepšit konečnou fázi rozběhu, protože tam nějak ztrácím energii, a pak mi oštěp tak nějak zamrzne v ruce a nedostává správnou trajektorii. Potřebuju ale asi odpočinutější nohy, aby mě ten konec víc běžel," vyprávěla česká atletická naděje.

„Trénovalo se dost a dost, zdravá jsem vydržela a teď si snad před závodem trochu odpočinu, aby se v pravý čas dostavila ta správná jiskra," líčila Špotáková,  ale trochu má obavy, jak se vyrovná se zvláštností londýnského oštěpařského sektoru. „Hned za odhodovou čárou nezačne trávník, jak jsme většinou zvyklí, ale je uprostřed tartanu, takže bude hodně záležet, jak se s tím, kdo popasuje. Půjde hodně o prostorovou orientaci, může být i hodně přešlapů, a když se vám to stane třeba při nějakém dlouhém hodu, tak se člověk stáhne a najednou nehází, na co má a sebere vám to třeba deset metrů," uvažovala.

Ve vesnici přijde adrenalin

Nicméně přiznala, že už nejméně rok se se do Londýna hodně těší. „Jsou chvíle, kdy mě popadne ledové zachvění nervozity. Ten správný adrenalin, který mě ještě nabudí, přijde v olympijské vesnici."  Doma oštěpařka získávala pocit, že pozornost je na ni upřená podle vlastních slov až extrémně, ale doufá, že atmosféra velikého očekávání se paradoxně v dějišti her tolik nepozná.

Nemyslí si ani, že Česko bude čekat na olympijskou medaili až do jejího závodu, který se uskuteční 9. srpna. „Věřím, že než budu na startu v Londýně já, tak nějakou placku mít budeme. Vsadila bych na veslaře a třeba i na tenistky," usmála se Špotáková, která se snažila pozorně sledovat dosavadní dění na olympiádě.

„Docela mě zaujala ubrečená korejská šermířka, bylo mně jí dost líto. Taky mě překvapilo, jak se najednou objevila šestnáctiletá Číňanka, která najednou v bazénu všechny v rekordních časech poráží. Něco takového se snad v oštěpu stát nemůže, že by taková mladá holka vypálila všem ostatním rybník," dodala Špotáková a spěchala na letadlo směr Londýn.

Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..