Rubriky:

Atletika

Pokud se bolavá pata neumoudří, Šebrle pustí do závodu Helceleta

3. srpna 2012 16:13 - Praha

Desetibojař Roman Šebrle se dnes vypravil do Londýna na svou čtvrtou olympiádu v kariéře s vědomím, že do ní možná nakonec vůbec nezasáhne. Vše bude v nadcházejících dnech záviset na stavu jeho bolavé paty, která ho trápí při běhu. Pokud by ji nedokázal včas doléčit, ve středu 8. srpna pustí držitel olympijského rekordu na start místo sebe mladého Adama Sebastiana Helceleta.

 

Kateřina Šulová, ČTK

Šebrleho zdravotní stav je v současnosti velkou neznámou. Pokud by byl závod dnes nebo zítra, tak by prý závodil a rval se o co nejlepší výsledek. "Tím, že je až za týden, jsem ale informoval Tomáše Dvořáka, aby zjistil možnost startu Adama," potvrdil čtvrteční informace před odletem z letiště v Praze-Kbelích sedmatřicetiletý Šebrle.

"Přestože jsem si tu kvalifikaci vybojoval a vydřel a chci závodit, tak kdyby to náhodou nebylo úplně ono a nebyl bych stoprocentně fit, zvažoval bych i možnost, že bych to místo přenechal jemu," dodal Šebrle. Má ale obavy, zda se jeho stav nebude spíše zhoršovat, než aby se zlepšoval. "Stát se ale může oboje."

Samotného ho prý ve čtvrtek napadla tato varianta, a kontaktoval proto reprezentačního trenéra Tomáše Dvořáka, aby všechny na případnou možnost výměny obou atletů připravil. "Nevím, jak to s Adamem vypadá, ale Tomáš Dvořák to ví určitě," ujistil Šebrle, že svůj stav popsal Dvořákovi, který je rovněž osobním koučem Helceleta. "A od Adama jsem měl dnes zmeškaný hovor, volal mi."

Bolest nemizí

Nabídnutí pozice jeho konkurentovi v nominačním boji vyplynulo z jeho dlouholetých zkušeností. "Během sezóny bolí spousta věcí a desetibojař i jiní atleti s tím musí žít a počítat, ale mnohdy dáte den volno a je to dobré. Tohle však zatím neodchází," přiznal Šebrle.

Definitivně rozhodnout se chce dva až tři dny před závodem. "Pokud bych cítil, že se ten stav nelepší nebo naopak horší, tu šanci bych mu dal," řekl Šebrle. Pata ho prý bolí pouze při běhu. "Uvidíme, jak to bude vypadat v tomto týdnu, bude tam určitě nějaký ostřejší trénink a ten také napoví," doplnil držitel olympijského zlata a stříbra.

Věří však, že se jeho stav dostatečně zlepší, aby startovat mohl a pokusil se dosáhnout na co nejlepší výsledek. "Poslední olympiádu jsem si představoval jinak. Je to určitě a stoprocentně moje poslední olympiáda v atletice a hrozně by mě to mrzelo, ale to je sportovní život," konstatoval Šebrle, jenž chce závodit už jen kvůli spoustě známých a fanoušků, kteří do Londýna míří. "Mrzí mě i kvůli nim, jaká ta situace teď je."

V plánu byl 50. desetiboj přes 8 tisíc

V původních představách si chtěl zazávodit a udělat přinejmenším alespoň svůj padesátý desetiboj se ziskem přes 8000 bodů. "Zrovna na olympiádě by to bylo symbolické. Pokud by však celá sezóna a příprava vyšla, tak bych chtěl třeba i víc. Je to obrovská škoda, protože příprava se mi docela povedla," řekl Šebrle.

Jeho hranicí spokojenosti by byla právě ona osmitisícovka. "Ale třeba takový veteránský rekord by nebyl úplně marný," připustil Šebrle, že by rád posunul hranici, kterou nastavil již v roce 2001 Američan Kip Janvrin součtem 8241 bodů. Přesně takový byl rovněž Šebrleho součet v Pekingu před čtyřmi lety a tehdy to stačilo na šesté místo. "No a pokud to bude všechno dobré, tak chci být případně co nejvýše," prohlásil Šebrle.

Léčení bolavé paty se věnoval do poslední možné chvíle. "Ještě před odjezdem Pavla Koláře jsem byl u něj, dávali jsme na to také biolampu a chodil na takové zmrazování. Jeden den jsem si super zaběhal, ale pak druhý to zase bolelo a musel jsem si zase odpočinout, pak to zase šlo," popsal Šebrle.

U fanoušků jsem legenda

Reakcí fanoušků na to, že jede zraněný do dějiště Her, se nebojí. "Co se týká fanoušků ve světě, tak to vůbec nemám strach, protože ti mě berou jako legendu. Už když se objevím na stadiónu, tak tleskají, ať jdu stovku za patnáct nebo za deset," uvedl Šebrle. U těch českých je to prý sice o něco složitější, ale ti skuteční nezapomínají, co už dokázal a že se probil kvalifikací. "A tohle jsem určitě neplánoval," litoval Šebrle.

V minulosti absolvoval s bolestí už několik desetibojů. "I mistrovství světa, které jsem vyhrál, takže to člověk neřeší. Pokud to jen trochu půjde a nebude mě to omezovat, abych třeba kulhal, tak do toho půjdu na sto procent," ujistil Šebrle.

Bez ohledu na to, zda nakonec startovat bude, nebo ne, ještě končit s atletikou nehodlá. "Vyměnil jsem trenéra za trenérku, tak chci ještě zkusit, jaké to je pod novým vedením," zdůvodnil. A láká ho účast na olympiádě třeba i v jiném sportu. "Je fakt, že až skončím příští rok s atletikou, tak budu asi mít dlouhou chvíli. Pustím se do golfu a pak nic nevylučuji," vyhlíží Šebrle hry v Rio de Janeiru, kde již bude golf olympijským sportem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..