Běžela v dešti, upadla, odřela si loket. Přesto Gelanaová vyhrála maratón v olympijském rekordu

Londýn

Zlatou medaili v maratónu získala v londýnském dešti etiopská vytrvalkyně Tiki Gelanaová, jež vyhrála v olympijském rekordu 2:23:07. Česká debutantka pod pěti kruhy Ivana Sekyrová doběhla na 67. pozici.

Etiopská vytrvalkyně Tiki Gelanaová vyhrála maratón v olympijském rekordu

Čtyřiadvacetiletá Gelanaová se stala druhou etiopskou olympijskou vítězkou v maratónu od Fatumy Robaové, jež vyhrála v roce 1996 v Atlantě. Přestože na mokré trati upadla u občerstvovací stanice, navázala na triumf svého strýce Gezahegne Abery ze Sydney 2000.

"Spadla jsem někde v polovině závodu, mám odřený loket, ale při běhu jsem bolest ani necítila," řekla Gelanaová. "Jinak v dešti běhám hrozně ráda, už jako malá jsem to milovala," dodala.

Vítězka maratonů v Amsterodamu a Rotterdamu Gelanaová nastoupila soupeřkám ve vedoucí skupince zhruba kilometr před cílem, jenž poprvé v historii nebyl na stadionu, ale v ulicích města. Pět sekund za ní doběhla Keňanka Priscah Jeptoová, bronz získala Taťjana Petrovová z Ruska.

Čtyřicetiletá Sekyrová se do Londýna kvalifikovala v dubnu v Rotterdamu, kde běžela svůj první maraton v životě. Olympijský závod na mokré trati a místy v hustém dešti doběhla v čase 2:37:14.

Na startu chyběla domácí hvězda Paula Radcliffeová, světovou rekordmanku nepustily do závodu dlouhodobé potíže s klouby.