Rubriky:

Atletika

Rekord jsem neskočil kvůli fotografům, zlobil se olympijský vítěz Uchov

8. srpna 2012 11:01 - Londýn

Třebaže ruský výškař Ivan Uchov v úterý s velkou převahou vyhrál olympijské finále, po soutěži se kabonil, že nemohl vylepšit olympijský rekord na 240 centimetrů. Vinu za to dával především hemžícím se fotoreportérům na ploše londýnského stadiónu a dalším věcem, které mu nabourávaly soustředění. Včetně ztraceného dresu.

 

Mark Blinch, Reuters

Šestadvacetiletý vlasatý Rus přitom suverénně potvrdil pozici letošní světové jedničky. I v londýnském dešti a chladu skočil 238 cm a triumfoval s náskokem pěti centimetrů před Američanem Erikem Kynardem. Pak si nechal na stojany nastavit 240 cm a pokoušel se o vylepšení osobního maxima pod širým nebem i olympijského rekordu Američana Charlese Austina z Atlanty 1996.

Jenže proti laťce se rozběhl jen jednou, další pokusy vzdal. "Myslím, že jsem to mohl dokázat, kdyby mě nezastavili. Začali tam pobíhat fotografové a já se rozhodl, že už to nemá cenu zkoušet," prohlásil zachmuřený Uchov, který se z olympijského triumfu ani příliš neradoval.

Skákal v dresu Silnova

Do soutěže přitom Uchov vstoupil v dresu vypůjčeném od svého krajana Andreje Silnova, který vyhrál před čtyřmi roky v Pekingu, ale v londýnském finále byl až dvanáctý. Svůj dres i s jmenovkou na hrudi totiž ztratil. "Prostě zmizel. Hledal jsem ho i u kamarádů, ale nikdo z nich o něm neměl ani tušení," řekl halový mistr světa i Evropy, který v hale už dokázal 240 cm překonat.

Rušily ho prý i další věci, proto si už po prvním nezdaru zul tretry a další londýnské pokusy na 240 cm vzdal. "Nejdřív ten dres, potom mě zastavili kvůli nějakému medailovému ceremoniálu. Když už jsem se chtěl znovu rozběhnout, motal se tam přede mnou kameraman a fotografové. Tak jsem toho nechal, i když jsem těch 240 mohl dát a možná pak skočit ještě výš," konstatoval. Už první pokus o nový olympijský rekord navíc musel odložit kvůli semifinále ženské dvoustovky.

Přes všechny tituly i olympijské zlato bude Uchov mezi sportovními fanoušky asi ještě dlouho proslulý zejména svým opileckým výstupem v Lausanne před čtyřmi lety. Video z tamního mítinku se okamžitě stalo internetovým hitem a mezinárodní atletická federace udělila ruskému výškaři přísnou důtku.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..