Rubriky:

Češi

Svoboda: Když mi sednou všechny disciplíny, můžu získat i zlato

29. července 2008 10:57 - PRAHA

Jako jedna z medailových nadějí české výpravy odcestuje do Pekingu moderní pětibojař David Svoboda. Třiadvacetiletý reprezentant se chystá na svoji první olympiádu, ale poslední výsledky včetně stříbra z letošního mistrovství světa z něj dělají jednoho ze spolufavoritů závodu. Svoboda věří, že pokud ve všech pěti disciplínách předvede standardní výkony, medaile mu neunikne. Může prý být i zlatá.

Svoboda skvěle zvládl přechod z juniorů mezi seniory a natrvalo se zabydlel mezi světovou špičkou. Druhým místem na nedávném světovém šampionátu v Maďarsku potvrdil pozici české jedničky a do Pekingu odcestuje v roli jednoho z medailových kandidátů.

"Moje výsledky mě trochu zavazují. Lidé z mého okolí očekávají, že bych mohl úspěch zopakovat. Tak nějak se se mnou počítá, že budu bojovat o medaili. Dám do toho všechno, když se to povede, může z toho klidně být i zlato," řekl Svoboda.

Tlak si však nechce příliš připouštět. "Určitý tlak cítím, do určité míry mi vyhovuje. Vždy, když jsem pod tlakem, tak jsem závodil dobře. Doufám, že se to potvrdí. Nějaký ten tlak tedy na sebe nechám působit, ale že bych si říkal, že musím, že se to ode mě očekává, tak to ne. Jestli vyhrát, tak proto, že chci, a ne proto, že musím," uvedl.

Standard by měl stačit na medaili

Klíčové bude nepokazit žádnou disciplínu. "Když předvedu ve všech disciplínách aspoň svůj standard, tak by to mělo stačit na medaili. Ale nesmí tam být díra. Je potřeba položit dobrý základ ve střelbě a šermu, být dobře fyzicky připravený na plavání a běh a vylosovat si dobrého koně," podotkl Svoboda.

Role favorita se mladý pětibojař nezříká. Šanci má o to větší, že na olympiádě zastupují každou zemi jen dva závodníci. "Řekněme, že patřím mezi šest sedm hlavních kandidátů na medaile. Hodně velkými favority jsou oba Rusové Frolov a Mojsejev," mínil Svoboda. Soupeři ale počítají i s ním. "Upřímně řečeno, chtěl jsem si ty lepší výsledky jako by nechat až na olympiádu. Ale nějak se to nepovedlo, 'bohužel' jsem skončil druhej na světě," žertoval třiadvacetiletý reprezentant. "Na nedávné Evropě jsem desátým místem trochu povolil, tak snad povolí i ten tlak a já si budu moct olympiádu užít a nebudu ve stresu," přál si.

Nezkušenosti se nebojí

Do Pekingu se Svoboda hodně těší. "Bude to moje první olympiáda a možná také poslední, takže si to chci užít," prohlásil český závodník. Nezkušenosti se prý nebojí. "Věřím, že to pro mě nebude nevýhoda. Snad z toho i něco vytěžím, že si z toho nebudu dělat velkou hlavu," pokračoval.

Do Číny se vypraví podruhé, Peking navštívil už v roce 2006. "Zhruba vím, do čeho jdu. Pozor si musíme dát na to počasí. Je tam vysoká vlhkost vzduchu, velké horko, časový posun, který je potřeba zvládnout a samozřejmě ten smog. Snad to při běhu nějak přežijeme, i když po závodě nám asi nebude dobře," řekl Svoboda.

Příprava vychází na jedničku

Předolympijská příprava mu zatím vychází na jedničku, pouze při evropském šampionátu v Moskvě prodělal lehkou střevní infekci. "Nevím, z čeho to bylo, asi z jídla. Na Rusko mám prostě alergii, už se mi to stalo podruhé. V Číně jsem ale připravený na všechno."

Do Pekingu odletí Svoboda 15. srpna, samotný olympijský závod ho čeká o šest dnů později. "Když to půjde, rád bych se podíval i na jiné sporty. Mezi favority je atletika. Po našich závodech bude olympiáda probíhat ještě dva tři dny, takže co půjde, to tam nacpu," smál se Svoboda, který by prý rád viděl i slavnostní zakončení her. V té době se mu už může na krku houpat zlato. "To by se mi splnil můj dětský sen. Vůbec si to nedovedu představit, ale sním o tom. Znamenalo by to pro mě strašně moc," zasnil se.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..