Rubriky:

Češi

Na bojkot nepřistoupíme, vzkázal předseda ČOV Jirásek

29. července 2008 12:35 - PRAHA

Jedno poselství vyslal předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek prostřednictvím Sport.cz celému světu - česká výprava nastávající olympijské hry v Pekingu bojkovat nebude, i kdyby jí to snad i vláda chtěla nařídit. „Na bojkot her v žádném případě nepřistoupíme,“ odpověděl první muž českého olympijského výboru v on-line chatu pro Sport.cz.

 

PRÁVO/Petr Hloušek

Pár dnů před slavnostním zahájením olympijských her, jež mají v Pekingu naplánován slavnostní ceremoniál na 8. srpna na 8 hodin a 8 minut, se Milan Jirásek nevyhýbal žádné odpovědi. Pochopitelně že čtenáře zajímalo, proč do Číny letí tak početný doprovod trenérů, funkcionářů a činovníků, samozřejmě že byli moc zvědaví, na kolik česká účast na olympiádě přijde a kdo ji hradí.

Stát přispívá 22 milióny

„Počet členů doprovodu je přesně daný olympijskými regulemi a je výrazně menší, než na běžných mistrovstvích světa nebo Světových pohárech v jednotlivých sportech. Členy doprovodu navrhují olympijskému výboru jednotlivé sportovní svazy. Pokud je mi známo, vycházejí z užitečnosti doprovázejících osob a profesí pro výkon sportovce,“ reagoval Milan Jirásek na první z dotazů. A kolik z peněz daňových poplatníků padne na cestu olympijské výpravy do Číny?

Milan Jirásek odpovídal v on-line chatu zde.

„Stát dotuje českou účast na olympiádě 22 milióny korun, což jsou asi dvě třetiny nákladů. Zbytek hradí Český olympijský výbor,“ odkryl předseda ČOV i finanční rozpočet.

Den v Pekingu = dvě cigarety

Hodně skloňovaným tématem je ovzduší v Pekingu a smog, který sportovce ohrožuje. Milan Jirásek, sám lékař, však nemyslí, že by šlo o problém zase až tak zásadní. „Český expert na tyto problémy nám řekl, že je horší vykouřit jednu až dvě cigarety, než dýchat celý den vzduch v Pekingu,“ reagoval Milan Jirásek, hned však dodal: „Nad konáním soutěží bdí komise Mezinárodního olympijského výboru a jejím prvním opatřením v případě potřeby by bylo odložení závodů. Za podmínek ohrožujících zdraví se žádný závod v Pekingu nesmí konat. Alespoň v to doufám.“

A co kdyby některý z českých olympioniků odmítl na start nastoupit v případě, že se bude domnívat, že klimatické podmínky ohrožují jeho zdraví? „Nic bychom mu nevyčítali, natož abychom vůči němu uplatňovali nějaké sankce. Jsem ale přesvědčen, že se nic takového nestane. Hrozilo by to kupříkladu při maratónu, jenže žádný náš vytrvalec do Pekingu nejede,“ potvrdil první muž Českého olympijského výboru.

Nejvíc věří Špotákové

Na přetřes přišli samozřejmě i některé kolektivní sporty, které o účast na olympiádě usilují, ale stále figurují jen mezi čekateli. „Problém je v tom, že počet 10 500 sportovců startujících na olympijských hrách je daný a neměnný. Pokud by se měl některý nový kolektivní sport na program her dostat, musel by vypadnout jiný,“ nechal se slyšet a hned však dodal, že dost brzy možná přijde doba, kdy o olympijské kovy budou bojovat ragbisté. Zato v posledních letech stále populárnější florbal má smůlu...

Hodně čtenářů bylo zvědavo na Jiráskovy medailové prognózy. „Mým přáním je osm medailí, mezi nimiž by neměla chybět jedna zlatá. A mou největší favoritkou je oštěpařka Bára Špotáková,“ svěřil se předseda ČOV Milan Jirásek v on-line chatu pro Sport.cz

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..