Rubriky:

Češi

Kéž by Kateřina Emmons porušila tradici, sní šéf sportovních střelců

30. července 2008 13:35 - PRAHA

Sportovní střelci byli na posledních olympiádách pravidelně jistotou české výpravy. Minimálně dva cenné kovy totiž vždy pod pěti kruhy získali, takže medailovou bilanci pokaždé zachraňovali. „Kéž by tomu tak bylo i v Pekingu,“ zasní se šéf sportovních střelců Jaroslav Pekař chystající se do Číny na svou pátou olympiádu. „Bude však nesmírně těžké, abychom zase obstarali čtvrtinu medailí pro naši výpravu,“ dodává pro Sport.cz před čtvrtečním odletem střelců do Pekingu.

Třináctičlenná ekipa českých sportovních střelců skrývá ve svých řadách hned několik horkých adeptů na medaile. Kateřina Kůrková, resp. Emmons obhajující bronz z poslední olympiády v Aténách, Lenka Hyková, resp. Marušková, která dokonce vystřílela před čtyřmi lety v Řecku stříbro a společně s nimi plejáda dalších. Varga, Tenk, Jeřábek, Sychra, Kostelecký...

Jen nejmenovat, prosí Pekař

„Jen žádná jména, to bychom urazili střeleckého Pánaboha,“ děsí se šéf sportovních střelců Jaroslav Pekař, že by snad měl na někoho ukázat. „Z třinácti lidí, kteří si účast v Pekingu vystříleli, může medaili získat opravdu kdokoli. Špička je ovšem ohromně vyrovnaná, neboť na olympiádu se dostali nikoli ti nejlepší, ale supernejlepší“ vysvětluje, proč za žádnou cenu nevyřkne jméno svého českého favorita.

Střelci museli podstoupit celý kolotoč kvalifikací, aby se na olympijskou střelnici vůbec dostali. „Startovat na olympiádě znamenalo vyhrát Světový pohár nebo si vystřílet účastnické místo na světovém či kontinentálním šampionátu. A my v těchto náročných kvalifikacích dokázali vytěžit téměř maximum. Do Pekingu letí všichni nejlepší střelci, které u nás doma máme, i když jednoho dva bych ve výpravě ještě rád viděl,“ nepopírá Jaroslav Kuchař, že výprava mohla být ještě početnější.

Vzduchovka za šedesát, brokovnice za půl miliónu

„Ale i tak nás kvalifikace o Peking finančně nesmírně vyčerpala, neboť jsme se snažili vytvořit našim reprezentantům ty nejlepší podmínky. A nejde zdaleka jen o cestování na závody, ale i o zbraně a střelivo, neboť ceny letí rok od roku astronomicky vzhůru. Jen pro představu – špičková vzduchová puška přijde na šedesát, malorážka na sto padesát až dvě stě, brokovnice dokonce na půl miliónu až šest set tisíc korun. A jeden jediný brok třeba až na osm korun,“ přibližuje Jaroslav Pekař cenové relace, v nichž se sportovní střelci pohybují.

Zbraně jsou hotovou alchymií, střelivo ještě větší. „Však jsme také jezdili třeba střelivo vybírat do fabrik ve Finsku a Anglii, kde je garance nejvyšší kvality. Ale i tak je pro každou hlaveň zbraně určena jiná série, takže tu opravdu špičkovou si teď závodníci střeží jako oko v hlavě jen pro olympijský závod,“ nabízí Jaroslav Kuchař sportovním laikům srovnání předolympijských příprav svých chráněnců třeba s lyžaři a jejich alchymií s mazáním lyží.

Kateřina Emmons jde na start první

Olympijskou střelnici v dějišti her mají čeští sportovní střelci dokonale vyzkoušenou, takže je nemůže nic překvapit.

„Konalo se zde hned několik Světových pohárů, takže víme, co nás čeká. Střelnice umístěná přímo v centru města je úžasná, prostory kolem ní až neskutečně obrovské, jen hala pro finálové discipliny vzduchové střelby se nám zdála trochu malá. Ale to asi proto, že od Kateřiny Emmons, která má díky vítězství ve svěťáku letos na jaře na Peking jen ty nejlepší vzpomínky, tolik čekáme,“ připomene šéf sportovních střelců největší českou naději. Okamžitě se však zarazí.

„Jde na start hned 9. srpna jako vůbec první a bylo by úžasné, kdyby porušila tradici, jež naši střelbu na olympiádách provází. Ještě nikdy se totiž nestalo, aby nějaký Čech či Češka získali na dvou olympiádách po sobě medaili,“ nakonec přece jen vysloví Jaroslav Pekař alespoň jedno jméno

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..