Rubriky:

Češi

Cyklista Benčík si pere v Číně v "tatramatce"

30. července 2008 16:51 - SI-NING

Český cyklista Petr Benčík má společně s týmovými kolegy z PSK Whirpool-Author za sebou závod kolem jezera Čching-chaj v Číně, ve kterém skončil na třicátém místě. Následně se celý tým vrátil zpět do České republiky, pouze Benčík zůstal a připravuje se na olympijský start. V nejlidnatější zemi světa je sám už přes týden. Jeho kolegové si z něho dělají legraci, aby nepřijel s rozšířeným pohledem.

Benčík v Číně zažívá mnoho úsměvných a humorných situací. „Hned první den jsem byl převezen do obrovského komplexu připomínající hradecké letiště. Potkal jsem zde tři lidi, kteří všude chodili se mnou. Poté, co jsem šel na jídlo, seděl jsem v hangáru úplně sám, jen oni u mě pořád stáli a strašně se divili, když jsem si ze stovky nabízených pokrmů dal jen trochu rýže. Sami mi pak začali nosit plné talíře a pořád něco nabízeli. Jenže člověk tu s jídlem musí být opatrný,“ vypráví Petr Benčík.

Benčíkovi dělá v Číně společnost Srb Nebojsa

Příští den potěšil Benčíka příjezd srbského cyklisty jménem Nebojsa, který umí dobře slovensky a hned došlo na společný trénink. „Na trase ale měl defekt. Samozřejmě rezervu měl u sebe lepenou a přitom stejně děravou, takže jsme na výměnu použili mojí duši. On ale po dalších pěti kilometrech píchnul znovu, takže zbylých patnáct už jel po prázdném předním kole,“ vyprávěl s úsměvem na rtech český reprezentant.

Novopečený mistr České republiky bydlí na předměstí Si-ningu, což znamená asi třicetikilometrovou vzdálenost od města. „Rozhodli jsme se, že si pojedeme do Si-ningu koupit nějaké jídlo. Cestu tam jsme v přepočtu za sto deset korun zvládli taxíkem, což bylo perfektní. Když jsme ale stopovali taxi také zpátky, nikdo nás nechtěl vzít. Že prý tak daleko se vůbec nejezdí,“ zděsil se Benčík.

Naštěstí se pak s Nebojsou pomocí „rukonožní“ komunikace dostal na správný autobus. „To ale byla Amerika. Totálně přeplněný busík jel rychlostí asi 15 km/h a stavěl úplně všude, kde se zastavit dalo. Navíc celou cestu řidič troubil jako magor, takže jsme po krásné hodině a čtvrt vystoupili před kasárna a šli rovnou na večeři, kterou nám naštěstí ještě schovali,“ poznamenal dvaatřicetiletý jezdec.

Zkoušel trénovat i na dálnici

Tato zkušenost oba cyklisty od další cesty do centra neodradila, ale pro příště už raději použili svá vlastní kola. „Musíme projet snad přes všechny průmyslové zóny. Je to sice na roušku a místy není ani moc vidět na cestu, ale zato jsme našli místo, kde mají chutné espreso. Máme tak dobrý cíl na dny volna,“ pochvaloval si Benčík nově nalezenou lokalitu v Si-ningu.

Jednu tréninkovou dávku se odvážil český jezdec absolvovat dokonce na čínské dálnici. „Docela to ušlo. Po návratu ze sebe jen oloupeme prach a omyjeme naftu a hurá k pračce podobné tatramatce. Je to neuvěřitelné, ale to je totální klasika. Vezmu kýbl, naliju studenou vodu, nasypu prášek, nechám patnáct minut zmítat prádlo v lázni, pak vypustit, znova nalít vodu a následně prádlo přendám do ždímačky, která má překvapivě silný účinek. Je hotovo a výsledek je také překvapivý. Myslím že to celkem ujde,“ řekl Benčík na konci prvního týdne čekání na převoz do olympijské vesnice, který se uskuteční v neděli 6. srpna.

Samotný start olympijského závodu s hromadným startem je na programu 9. srpna.

jda, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..