Rubriky:

Češi

Cyklista Benčík piloval formu v čínských horách

6. srpna 2008 08:17 - SI-NING

Od 8. července, nejdéle ze všech českých olympioniků, pobývá v Číně cyklista Petr Benčík. S týmem PSK WhirlpoolAuthor jel závod Kolem jezera Čching-chaj a od jeho skončení trénoval sám v čínském olympijském centru u města Si-ning. Do Pekingu se přesouvá ve středu.

„Národní sportovní centrum leží 2500 metrů nad mořem, je to neskutečně obrovský komplex s řadou areálů. Teď tady jsou čínští fotbalisté, střelci a nějací atleti,“ prozradil Benčík.

V centru na předměstí pětimiliónového Si-ningu byli srbský cyklista Ivanovič a Uzbek Lagutin, ti však brzy odjeli. „Zůstal jsem tu jediný Evropan a zbytek Číňané. Už je to trošku na palici,“ říkal s úsměvem úřadující mistr republiky v silničním závodě.

Drsná samota

„Hrozně se těším do Pekingu, až si popovídám s někým z Čechů. Sedmnáct dní samoty je trošku drsných, ale beru to tak, že se na olympiádu dostanu třeba jednou za život. Člověk pro přípravu musí něco obětovat,“ přiznal 32letý závodník.
Trénoval hlavně na čínských dálnicích. „Ostatní cesty jsou v dezolátním stavu. Všude písek, kamení a hrozný prach. Auta kouří tak, jako by tady neexistovaly žádné emisní limity. Vrátím se z tréninku a dres mám úplně černý. Ani se nedivím, že spousta lidí nosí roušku,“ řekl Benčík.

Asi padesát kilometrů to má do hor, kde se na sobotní olympijský závod připravoval. „Pohyboval jsem se v nadmořské výšce od 2500 do 4000 metrů. Níž jsem nešel. Sám jsem zvědav, co to se mnou udělá. Ale cítím se moc dobře, až mě to překvapuje,“ prozradil cyklista, který po příletu do Pekingu bude bydlet na pokoji s Romanem Kreuzigerem.

V čínském olympijském centru si Benčíka předcházejí. „Je vidět, že jsou pyšní na to, že je olympiáda v jejich zemi. Když jsem řekl, že jedu do Pekingu, všichni se klaní, jako bych byl nevím kdo,“ přibližoval. „Když jsem šel poprvé do jídelny, byli u mě tři lidé a neustále něco nosili.“

Rýže snědl asi tunu

Jídlo je podle Benčíka v pohodě, problémy s tamní stravou nemá. „Zase jsem si dal k večeři rýži, už jsem jí tu snědl asi tunu,“ usmíval se. „Je fakt, že těstoviny tady neznají. A když jsem je jednou prosil o brambory, přinesli mi je uvařené na sladko a obalené v sezamu a ve vajíčku...“

Jen kuřecí pařáty, v Číně běžnou součást jídelníčku, zrovna nemusí. „To si radši dám jen tu rýži. Ale někdy zase přinesou půlkilové steaky. Záleží na tom, jaký mají kuchaři den... Ale celkově se o mě starají moc hezky. Věřím, že mi ten pobyt prospěl a v samotném závodě to prodám,“ dodal Benčík před odletem do Pekingu.

Jan Krůta, Právo

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..