Rubriky:

Češi

Kosteleckého kouč Dvořák si musel vzít prášek

11. srpna 2008 11:49 - PEKING

Osmnáct let zná státní trenér pro brokovou disciplínu trap Jan Dvořák Davida Kosteleckého. Dlouhá léta s ním objíždí velké soutěže. „Je jako můj druhý syn. Bezproblémový, fantastický kluk. Ten vlastní, Honza, také střílí. Bohužel pro něj, ale naštěstí pro mne, jako trenéra, se sem nedostal. Já závody hrozně prožívám," rozhovořil se bývalý brokař.

"Podívejte se, jakou mám husí kůži. A to už je po předání medailí. Moje manželka je lékařka, takže mě vybavila prášky. Ty jsem si musel vzít před závodem, pro uklidnění,“ pokračoval Dvořák.

Více o Kosteleckého triumfu čtěte zde.

Když po sobotě Kostelecký vedl, Dvořák si liboval, jak mu to jde dobře. O medailových prognózách ale nechtěl ani slyšet. Natož o nich mluvit... „Ve zlato jsem uvěřil až dva terče před koncem finále, kdy to bylo úplně jasné. Střelba a hlavně finále je strašně zrádné. Před tím, než je výsledek jasný, bych ani na ten nejnadějnější nevsadil jedinou korunu. Všechno se může otočit. Viděli jste Alipova, olympijský vítěz z Atén, mnohonásobný mistr světa a Evropy. Pan střelec... Pustil hned prvního holubu a měl tam díru. Pak už se nechytil a udělal další chyby. Horkotěžko to dotáhl na bronz. Kdyby mi před finále v tomhle počasí David řekl, že udělá čistou pětadvacítku, tak mu povím, že se zbláznil.“

Rozhovor s Kosteleckým najdete zde.

Vždycky po prvním dnu říká, že do konce zbývá padesát a snad i pětasedmdesát ran i s finále. A k tomu strašně dlouhá noc. „Ze soboty na neděli jsem spal kupodivu dobře. Říkal jsem si, je to na Davidovi, střílí dobře a ten nahoře to vidí... A jestli nám tam jeden z nejlepších střelců historie, tragicky zesnulý Béďa Bednařík, drží palce, tak to vyjde. Držel. Vyšlo to,“ ulevil si. Čeští brokaři nechtějí po prvním dnu znát svoje postavení. Aby ta noc byla co nejklidnější. V olympijské vesnici to nebylo jednoduché. „V devět hodin večer k nám přišli dva sportovci z naší výpravy a chtěli k němu. Řekl jsem jim, ať to nechají na druhý den. David si šel v deset lehnout a spal klidně. Ráno mu to ale řekli Číňané. On už má něco za sebou. Nic to s ním neudělalo. Střelec to stejně tuší, je to spíš jeden z rituálů a těch máme spoustu, ale David je stoprocentní profesionál. Už ho nic nerozhodí,“ vysvětlil Dvořák.

Nebere svoji roli jako trenérskou, ale spíš se stará o servis a je konzultantem. Davidovi byl na blízku, když v jednom těžkém životním období chtěl skončit. pak přešel z brněnské Komety do Dukly a udělal dobře. „Zvládl to a paradoxně mu to pomohlo. Zklidnil se, těžká životní zkušenost změnila do určité míry jeho hodnotový systém,“ zdůraznil kouč. O tom, že šlo o problém s láskou však mluvit nechtěl... „To je Davidova osobní věc. On je hezký kluk a velký dobrák, který by se rozdal. Dá si občas trochu vína nebo pivo, nekouří. Dívky na něj letí, ale už si s tím umí poradit.“

Karel Felt (Peking), Právo

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..