Rubriky:

Cyklistika

Biker Kulhavý chce v Londýně medaili, může útočit zezadu

6. srpna 2012 12:18 - Praha

Biker Jaroslav Kulhavý prožil loni životní sezonu, ve které vyhrál vše, co šlo. Letos se mu sice tolik nedaří, přesto chce na olympijských hrách získat medaili. Sedmadvacetiletý cyklista by si nejradši v Londýně připsal první velký triumf v sezóně.

 

Zbyněk Stanislav, ČTK

"Je pravda, že letošní sezóna není tak dobrá, ale do přípravy jsem dal maximum. Teď budu doufat, že se mě bude držet štěstí, které jsem letos neměl, a nějakým způsobem to dopadne," řekl Kulhavý novinářům před dnešním odletem z Prahy do dějiště her.

Kdyby se olympijský závod konal před rokem, rodák z Ústí nad Orlicí by před jeho začátkem musel čelit hlavně dotazům, s jakým náskokem vyhraje. Teď bude útočit ze zadních pozic. "Myslím, že mi to může pomoct. Tlak bude menší. Většina lidí si už myslí, že o medaili nepojedu. Mohu být uvolněnější, trochu mi to hraje do karet," přiznal.

Horší výsledky jako daň za úspěch

Podle Kulhavého jsou ale letošní výsledky daní za předešlou sezónu. Řada povinností, které byly spjaty s jeho úspěchy, nutně poznamenala jeho další přípravu. "Loni to bylo až neuvěřitelné a já bych to neměnil. Spousta unavujících akcí není před olympiádou to nejlepší, ale závod mám před sebou a doufám, že by to mohlo vyjít," uvedl.

Člena pražské Dukly, který na horských kolech závodí za tým Specialized, ani moc netrápí, že letos nevyhrál žádný ze závodů Světového poháru. Loni přitom i díky pěti dílčím triumfům seriál celkově opanoval. "Dvakrát jsem k tomu měl kousek, v Novém Městě a ve Francii. Vím, že jsem kluky schopný porazit," řekl.

I proto se Kulhavý nebojí mluvit o útoku na medaile. "Taky ji chci. Cítím to stejně jako veřejnost a média. Jedu pro ni a rozhodně z toho nejsem nervózní. Vím, že je tam tenká linie (mezi úspěchem a neúspěchem). Dopadne to, nebo ne. Jako v dalších sportech," uvedl Kulhavý.

Jako součást závěrečné přípravy mu posloužila i část cyklistického závodu Vysočina. "Zapadalo mi to přesně do plánu. Olympijská trať je hodně rychlá a potřeboval jsem se do toho dostat," vysvětlil.

Trať dobře zná

Závod horských kol se uskuteční v poslední den her v neděli 12. srpna a organizátoři pro jezdce připravili v Hadleigh Farm v Essexu trať o délce 4,7 km. Kulhavý trať zná velmi dobře, neboť se na ní dvakrát představil v testovacích závodech a nevynechal ani letošní oficiální trénink.

"Uvidíme, co s ní udělá počasí, protože hlásí, že by mohlo pršet. Z 80 procent by se nezměnila, ale na zbytku by to bylo nepříjemné. Jsou tam louky, kde když se na kolo nabalí bahno, tak to bude hodně klouzat," podotkl.

Úplně podle jeho gusta olympijský okruh není, Kulhavý má radši přírodní tratě, ale nebojí se. "Bude spravedlivá," řekl osmnáctý muž z olympiády v Pekingu.

Po olympiádě Kulhavého čeká ještě jeden důležitý závod. V září bude v rakouském Saalfeldenu obhajovat titul mistra světa. "Kdyby mi nevyšla olympiáda, dá se tam toho hodně zachránit. Na to bych ale nechtěl spoléhat. Na olympiádu se hodně dlouho připravuju," podotkl.

Dobře si uvědomuje, že závod pod pěti kruhy je mnohem sledovanější. "Mezi cyklisty se ale více cení mistrovství světa. Může tam startovat více lidí z jednotlivých zemí a dres (mistrovský) je více vidět. Globální dopad má ale větší olympiáda," uznal Kulhavý.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..