Španělsko - Japonsko 0:1Senzace na olympiádě. Japonci porazili mistry světa a Evropy ze Španělska

Glasgow

Velkou senzaci způsobili v olympijském turnaji fotbalisté Japonska, kteří ve svém úvodním utkání skupiny D porazili úřadující mistry světa a Evropy ze Španělska 1:0. Španělé hráli od 41. minuty v deseti, ale gól dostali už předtím: v 34. minutě zajistil Japoncům vítězství Juki Ocu brankou po rohovém kopu. Nevyhráli ani domácí Britové, se Senegalem jen remizovali 1:1.

Japonec Yuki Otsu slaví gól proti Španělsku na olympiádě v Londýně.

Španělé by rádi přidali olympijské zlato k titulům úřadujících mistrů světa i Evropy, ale v Glasgowě za ním nevykročili dobře. Asijský tým měl v utkání místy velkou převahu a zahodil celou řadu obrovských gólových šancí.

Španělské obraně a brankáři Davidu de Geovi dělal velké potíže zejména rychlonohý útočník Kensuke Nagai, kvůli němuž také musel v závěru první půle ze hřiště faulující stoper Iňigo Martínez. Po změně stran už nebylo o vítězi pochyb.

Za Španělsko, považované za největšího konkurenta favorizovaných Brazilců, přitom hráli tři čerství mistři Evropy Javi Martínez, Jordi Alba a Juan Mata.

Brazílie vedla po půlhodině nad Egyptem 3:0, přičemž jeden z gólů dal obletovaný talent Neymar, ale po snížení afrického týmu na rozdíl jediné branky se v závěru chvílemi strachovala o výhru. Britové nedokázali zvítězit nad Senegalem; osm minut před koncem vyrovnal na 1:1 Konate a střela domácího Sordella pak skončila jen na tyči.