USA - Nigérie 156:73Americké hvězdy z NBA bouraly olympijské rekordy. Nigérii nasázely 156 bodů

Londýn

Američtí basketbalisté porazili na hrách v Londýně Nigérii rekordním rozdílem 83 bodů a při výhře 156:73 zaznamenali olympijské maximum i v počtu nastřílených bodů. Předchozí rekord patřil Brazílii, která v Soulu 1988 dala o 18 bodů méně při výhře 138:85 nad Egyptem.

Parádička amerického basketbalisty Anthonyho Davise v duelu s Nigérií.

Už po první čtvrtině měly hvězdy NBA na kontě nevídaných 49 bodů, rekordem je i 78 bodů za první poločas. Nejlepším střelcem zápasu byl Carmelo Anthony s 37 body, a to strávil na hřišti pouhých 14 a půl minuty. Anthony proměnil deset z dvanácti tříbodových střel.

"Lépe střílet jsem nikdy žádný tým neviděl. Ti kluci prostě nemohli netrefit," podivoval se trenér Mike Krzyzewski nad úspěšností střelby amerického týmu, která dosáhla 71 procent. Soupeři celkem nasázeli 29 trojek (ze 46 pokusů) a 30 dvoubodových košů (z 37). "Jak jsem se dotkl míče, spadlo to tam," řekl Anthony.

Nejlepší střelec Nigerijců Ike Diogu, autor 27 bodů, vysekl soupeři poklonu. "Když budou střílet takhle, nenajde se tým, který by je porazil," řekl hráč s šestiletými zkušenostmi z NBA. "Na jednu stranu je hrozné dostat takový nářez, na druhou je úžasné být součástí toho a zažít něco takového osobně," přidal křídelní hráč Koko Archibong.

Americký výběr v Londýně v základní skupině vyhrál suverénně všechny tři dosavadní zápasy a jeho výhra nad Nigérií zastínila i výkon legendárního "Dream Teamu" z her v Barceloně. Nejvyšším vítězstvím celku kolem Michaela Jordana byl triumf nad Angolou 116:48 a nejvíce bodů nastřílel v utkání s Brazílií (127:83). Dosud nejvyšší výhrou amerického týmu na olympiádě byla ta z roku 1956, kdy porazili Thajsko 101:29.

XXX. letní olympijské hry v Londýně
Basketbal - muži
Skupina A:
Francie - Litva 82:74 (39:43), Argentina - Tunisko 92:69 (40:40), USA - Nigérie 156:73 (78:45).