USA - Litva 99:94Američtí basketbalisté zlomili Litevce až v závěru

Londýn

Američtí basketbalisté mají na olympijských hrách v Londýně za sebou první opravdový test svých schopností. Litevci jim byli hodně vyrovnaným soupeřem a hvězdy z NBA o své výhře 99:94 rozhodly až v posledních čtyřech minutách.

Zápas basketbalistů USA a Litvy se změnil v lítou bitvu. Na snímku se přetahují o míč Kobe Bryant (vpravo) a Jonas Valanciunas.

Litevcům se především zásluhou Kleizy, hráče se zkušenostmi z NBA, podařilo zachytit úvodní nástup favorita a drželi se neustále v kontaktu. Ve druhé čtvrtině sice Američané utekli na 12 bodů, ale Litva se znovu vrátila do hry a neustále nutila soupeře k maximálnímu výkonu.

"Týmu snů" se nedařila tolik střelba jako v předchozím duelu s Nigérií, kdy vytvořil se 156 body rekord her, a šest minut před koncem dokonce dovolil soupeři dostat se do vedení 84:82.

Jenže v posledních čtyřech minutách začala úřadovat basketbalová megastar LeBron James. Nejužitečnější hráč NBA dal devět z 12 závěrečných bodů USA a zařídil těsné vítězství.

"Je třeba pořádné prověrky. Každý silný tým má rád, když ho někdo takto otestuje. A my konkurenci milujeme," prohlásil James. "Potřebujeme cítit, že musíme ze sebe vydat to nejlepší. A to se dnes stalo," dodal.

Dosud na turnaji tolik nezářil, tentokrát si to vynahradil. "Hrál jsem tak, abych byl co nejužitečnější pro tým. Nechával jsem střílet jiné, ale teď jsem cítil, že je třeba, abych týmu pomohl i body. V týmu máme hned několik skvělých střelců, teď to vyšlo na mě. Příště to zas bude někdo jiný," prohlásil James.

Nejlepším střelcem zápasu byl s 25 body Kleiza, na straně USA se nejvíce dařilo Anthonymu s Jamesem, kteří zaznamenali po 20 bodech.

Zatímco obhájci zlata odvrátili překvapení, stříbrní medailisté z Pekingu Španělé utrpěli v Londýně svou první prohru, když podlehli 74:77 Rusku. První čtvrtinu přitom vyhráli o 17 bodů, ale hlavně druhá půle patřila Rusku, které se čtyřmi výhrami vede skupinu B.

Úvod zápasu vůbec nenaznačoval, že by měli mít Španělé problémy. Po pěti minutách vedli 20:2 a zdálo se, že otázkou bude jen výše vítězství.

Jenže Rusové se vzchopili, do poločasu snížili na 10 bodů a výbornou třetí čtvrtinou skóre otočili. Španělé pak znovu začali mít navrch a ještě čtyři minuty před koncem vedli o devět bodů, Rusku však patřil závěr. Klíčový okamžik nastal minutu před koncem, kdy Viktor Chrjapa trojkou vyrovnal na 73:73 a vítězný koš dal 18 vteřin před koncem Mozgov. Vzápětí proměnil Gasol jediný trestný hod a Rusko už výhru uhájilo.

Australští reprezentanti si zajistili postup do čtvrtfinále drtivou druhou půlí duelu s domácí Velkou Británií a výhrou 106:75. Zatímco první poločas prohráli o 10 bodů a zahrávali si s postupem, ve druhém předvedli ofenzivní festival a vyhráli ho 70:29. Patrick Mills se na tom podílel 39 body.

XXX. letní olympijské hry v Londýně
Basketbal - muži
Skupina A:
Francie - Tunisko 73:69 (35:27), USA - Litva 99:94 (55:51), Argentina - Nigérie 93:79 (57:37)