Austrálie - Rusko 82:80Austrálie připravila Rusům první porážku trojkou s klaksonem

Londýn

Jediným neporaženým celkem v olympijském turnaji basketbalistů zůstal americký výběr. Rusko totiž v závěrečných bojích ve skupinách nečekaně podlehlo Austrálii 80:82, o čemž rozhodl Patty Mills trojkou v poslední vteřině. Američané si v posledním utkání základní části poradili s Argentinou 126:97, ještě v poločase přitom vedli o jediný bod 60:59.

Australští basketbalisté se radují z výhry nad Ruskem.

Rusům nevyšel už vstup do utkání a brzy prohrávali o osm bodů. Skóre se jim povedlo otočit až v třetí čtvrtině. Pak znovu vedla Austrálie až o osm bodů, ale Rusko závěrečným tlakem a šňůrou 10:2 směřovalo za těsnou výhrou. V poslední vteřině však vystřelil za tři body Mills a potvrdil, že v této disciplíně patří spolu s Američanem Anthonym k nejlepším na turnaji.

Austrálii ani výhra nepomohla k posunu ze čtvrtého místa, byť mají nakonec stejnou bilanci jako Španělé. Mistři Evropy kolem hvězdného Paua Gasola totiž utrpěli druhou porážku na turnaji od Brazílie.

Španělé proti Brazilcům promarnili poločasové vedení o 11 bodů a prohráli 82:88. Propadli zejména v poslední čtvrtině (16:31). Na konečném třetím místě tabulky se teď vyhnou až do případného finále týmu USA. Při výhře nad Brazilci a postupu z druhého místa by na ně favorit turnaje mohl čekat už v semifinále. Už před zápasem s Brazílií se proto ve španělských médiích spekulovalo o možném úmyslném vypuštění zápasu. Trenér Sergio Scariolo i hráči to ale odmítli.

Ve čtvrtfinále se Španělé utkají s Francií, Australané narazí na USA a zbývající dvojice tvoří Brazílie - Argentina a Rusko - Litva.

XXX. letní olympijské hry v Londýně:
Basketbal - muži:
Skupina A:
Litva - Tunisko 76:63 (29:35), Francie - Nigérie 79:73 (41:30), USA - Argentina 126:97 (60:59).