Rubriky:

Ostatní sporty

Zastaví Češi v Londýně olympijský propad? Legendy čekají medailové žně!

20. července 2012 10:20 - Praha

Od vzniku samostatné republiky se olympijská medailová bilance českých sportovců tenčí. Z jedenácti cenných kovů v Atlantě už jich bylo před čtyřmi lety v Pekingu šest. Zastaví propad olympiáda v Londýně? Vysoký počet českých želízek svádí k optimismu.

 

Jan Handrejch, Právo

Ze 133 členů výpravy jich zhruba pětina (včetně basketbalistek) může reálně pomýšlet na medaili. Samozřejmě zdaleka ne všechny naděje se podaří proměnit v cenný kov, ale i podle řady českých sportovních legend by Londýn mohl být synonymem úspěchu.

„Bylo by pěkné, kdyby překonali naši bilanci," srší optimismem bývalá gymnastka Věra Růžičková. Onou bilancí je totiž jedenáct medailí, z toho šest zlatých (včetně gymnastického družstva s Růžičkovou), které získala československá výprava na prvních poválečných hrách v roce 1948 právě v Londýně.

Do zahájení OH zbývá 7 dnů

Bývalý diskařský mistr světa Imrich Bugár je skromnější. „Nejsem dobrý sázkař, ale vidím tam patnáct nadějí a vsadil bych, že vyjde tak polovina a naši získají sedm medailí,“ odhaduje stříbrný medailista z olympiády v Moskvě.

Podle světové rekordmanky v běhu na 800 metrů Jarmily Kratochvílové Češi medailovým ziskem napodobí pekingskou olympiádu. „Tipuju aspoň šest medailí. Nejvíc věřím oštěpařům Špotákové s Veselým, skifařům Synkovi s Knapkovou, střelcům a Kulhavému na horském kole. Ale už každý postup do finále bude obrovský úspěch,“ tvrdí běžkyně, která stejně jako Bugár kvůli politickému bojkotu her v Los Angeles 1984 přišla o velkou šanci získat olympijské zlato.

České kovy 
Atlanta 1996 11 (4–3–4)
Sydney 2000 8 (2–3–3)
Atény 2004 8 (1–3–4)
Peking 2008 6 (3–3–0)
Pozn. Za celkovým počtem medailí jsou uvedena zlata, stříbra a bronzy. 

Česko se může spoléhat na všechny medailisty z Pekingu. Oštěpařka Barbora Špotáková, střelci Kateřina Emmons a David Kostelecký, vodní slalomáři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem i veslař Ondřej Synek se i po čtyřech letech drží ve světové špičce. K tomu přibyly objevy posledních let jako tenistka Petra Kvitová, biker Jaroslav Kulhavý nebo judista Lukáš Krpálek…

I bookmakeři věří

I kurzy bookmakerů sázkových kanceláří odrážejí optimistické vyhlídky. Podle Fortuny je nejpravděpodobnější zisk sedmi medailí, Sazka vypsala nejnižší kurz dokonce na bilanci osmi a více cenných kovů.

Vypsány jsou i kurzy na zlaté medaile, nejpravděpodobnější je podle sázkových kanceláří zisk dvou či tří. Česko vybojovalo aspoň jedno zlato zatím na každých hrách, Československo nemělo olympijského vítěze naposledy v roce 1928 v Antverpách. O tom, jak početná bude medailová sbírka české výpravy letos, se začne rozhodovat přesně za týden, kdy se v Londýně rozhoří olympijský oheň. A hned druhý den ráno čeká obhajoba zlata střelkyni Kateřinu Emmons…

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..