Rubriky:

Ostatní sporty

Emmons dvakrát spasila až poslední rána

29. července 2012 08:24 - Londýn

Osm sérií dominovala finálové bitvě. Jenže Kateřina Emmons, obhájkyně zlata z Pekingu ve střelbě ze vzduchovky na deset metrů, v sobotu v Londýně trpěla při olympijské soutěži v kvalifikaci. Až poslední ranou odvrátila krach snu o účasti v boji o medaile. Vybojovala dodatečný rozstřel, kde znovu až poslední ranou proklouzla mezi vyvolené. Byť se vzduchovkou dlouho čarovala, smazat ztrátu z ranního vystoupení bylo nemožné. Stupně vítězů unikly.

 

Eddie Keogh, Reuters

„Bojovala jsem jako lvice. Finále se střílelo strašně vysoko," pokrčila rameny devětadvacetiletá střelkyně.

Musela vstávat ráno v pět. Kvalifikace začínala už patnáct minut po osmé londýnského času. „Spala jsem špatně. Apartmán, v němž bydlím v olympijské vesnici, je zrovna směrem k hlavnímu stadiónu, kde proběhlo slavnostní zahájení. Strašný rachot," posteskla si.

Nástřel ji přitom vyšel parádně. Trefovala samé desítky. Jenže když vstoupila do kvalifikace, napínala nervy všem fanouškům u televizních obrazovek i přímo na londýnské střelnici.

Nemohla se probudit

Na zaplněných tribunách dominovali Britové, kteří povzbuzovali vlastní reprezentantku McIntoshovou. Mnohdy zdánlivě až za hranicí regulérnosti. „Nerozptylovali mě. Vytvořili super atmosféru," tvrdila s odstupem Emmons. I ona měla mezi diváky své příznivce v dresech fotbalové reprezentace.

V první sérii si připsala devět desítek, jednou trefila devítku. Když pak hned první trefou v další sérii dala desítku, odložila vzduchovku a s úsměvem si povídala s manželem Mattem a otcem Petrem Kůrkou, který je osobním trenérem dcery při souběžném šéfování australské reprezentace.

Jenže v dalším průběhu znovu jednou trefila „jen" devítku. Průběžně byla jedenáctá. „Nemohla jsem se probudit," posteskla si. Když pak při deváté ráně třetí série zasáhla potřetí v kvalifikaci devítku, ihned odložila vzduchovku a dokráčela k manželovi, dlouho rozmlouvala s otcem. Bylo patrné, že nervy pracují. Vypadala velmi napjatě, kousala se do spodního rtu. „Byla jsem pomalá," zlobila se na sebe. Stejné pokárání dostala i od otce.

Infarktový rozstřel

Na poslední sérii měla necelých deset minut. A pokud chtěla do finále, musela trefovat jen desítky. Při posledním pokusu nesměla chybovat, protože Schererová (USA), Ahmadiová (Irán) a Nielsenová (Dánsko) jednou zasáhly devítku, ale Američanka Grayová desetkrát trefila desítku, takže se protlačila mezi postupující. Emmons pálila 48 před limitem a mohla radostně vystřelit pravačku nad hlavu. Rychle objala manžela i tátu.

Věděla, že ji čeká rozstřel o finálovou osmičku. Pět ran počítaných na desetiny v časovém limitu pětasedmdesát vteřin. Kvůli kontrole vybavení a vzduchovky nastoupila na pozici až jako poslední. Od rozhodčích si vyžádala ještě špunty do uší. Postupně trefila 9,8 - 9,6 - 10,4 - 10,4. „Ty dvě úvodní devítky byly vinou rozhodčích. Katka potřebovala po kontrole větší čas na přípravu," zlobil se Petr Kůrka.

Před poslední ránou byla jeho dcera o desetinu za osmou postupovou pozicí, aniž by tušila, kolik ztrácí. Dánka Nielsenová však nezvládla nervy. Trefila jen 9,8, zatímco Emmons zásahem 10,1 o dvě desetiny postoupila do finále!

Medaile má velkou hodnotu

V něm bojovalo o medaile v hlavní hale Královské střelnice osm nejlepších. Před vyprodanou halu nastoupil ještě před příchodem finalistek moderátor a burcoval fanoušky, kteří pak bouřlivě aplaudovali při představování sportovkyň bojujících o medaile. Emmons si vedla skvěle: 10,8 - 10,6 - 10,3 - 10,7 - 10,1 - 10,5 - 10,3 - 10,7 - 10,2. Až v posledním pokusu netrefila ideálně: 9,6.

Po osmé ráně měla přitom nejlepší nástřel z finálové osmičky. V jednom okamžiku byla jen šest desetin od medaile. Nakonec brala nepopulární „bramborvou" medaili. „Má velkou hodnotu. Stejnou jako medaile z Pekingu, kde jsem měla superformu," přiznala.

Doma má zlato ze vzduchovky na deset metrů z Pekingu a bronz z Atén, sadu cenných kovů z bitev pod pěti kruhy zkompletovala před čtyřmi roky stříbrem z Číny ve sportovní malorážce. Během minulého kvalifikačního cyklu se musela vypořádat s mnoha dosud nepoznanými situacemi. Narodila se jí dcera Julinka, trenér a otec Petr Kůrka přijal nabídku australského střeleckého svazu vést tamní reprezentaci a dceru vedl na dálku tisíce kilometrů. Navíc měla zdravotní problémy s kyčlemi. Ještě v pátek před závodem se ji snažil napravit fyzioterapeut Pavel Kolář. Když došlo na lámání chleba, projevilo se uspokojení. „Bojovala jsem s motivací. Říkala jsem si, že mám na olympiádách splněno," přiznala po sobotním vystoupení. Přesně za týden ji čeká představení ve sportovní malorážce.

Radek Malina (Londýn), Právo

Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..