Pistolář Podhráský přišel v rozstřelu o olympijské finále,

Londýn

Martin Podhráský nedotáhl nadějně rozehranou kvalifikaci střelby z rychlopalné pistole do olympijského finále. O účast v něm přišel v rozstřelu, ve kterém usiloval o poslední postupové, šesté místo s německým soupeřem a obhájcem bronzu z Pekingu Christianem Reitzem.

Martin Podhráský

Přitom po prvním dnu kvalifikace byl Podhráský čtvrtý. Uvědomoval si, že má naději na finále a boj o medaile. "Snažil jsem se vypadnout s kamarádama, nemluvit o střelbě, ale člověk na to myslí furt a nespalo se mi dobře," přiznal.

Druhý den předvedl o tři body horší výkon, když se mu na rozdíl od čtvrtka tolik nepovedla střelba v nejkratším, čtyřsekundovém intervalu. Nakonec mu 583 bodů na přímý postup nestačilo. Další český reprezentant Martin Strnad skončil devátý za 580.

Kvalifikaci ozdobil světovým rekordem Rus Alexej Klimov (592), ale pro nový způsob závěrečné střelby to nehrálo roli, protože všichni finalisté startovali od nuly. Na Klimova nakonec medaile nezbyla a skončil čtvrtý, zatímco nečekaný triumf slavil Leuris Pupo, první kubánský vítěz v Londýně.

Novým systémem, při němž od páté série vypadne ze hry vždy finalista s nejmenším počtem bodů, se střílí od loňského roku a Podhráský tehdy vyhrál úvodní dva závody Světového poháru po jeho zavedení.

Do finále nepostoupil ani Václav Haman ve střelbě z libovolné malorážky vleže. Český reprezentant obsadil výkonem 588 bodů v kvalifikaci 41. místo. Šestadvacetiletý Haman byl už v Londýně 33. ze vzduchové pušky, ještě jej čeká třípolohová střelba z malorážky.

Olympijským vítězem se stal Bělorus Sergej Martynov, který nejprve vyhrál kvalifikaci absolutním nástřelem 600 bodů a ve finále překonal světový rekord součtem 705,5. Čtyřiačtyřicetiletý dvojnásobný mistr světa se na svých šestých olympijských hrách dočkal premiérového zlata, ve sbírce měl zatím bronzové medaile ze Sydney a Atén.

S více než čtyřbodovým mankem skončil druhý Belgičan Lionel Cox a bronz získal zkušený Slovinec Rajmond Debevec.

XXX. letní olympijské hry v Londýně
Sportovní střelba
Muži:
Libovolná malorážka vleže: 1. Martynov (Běl.) 705,5 - světový rekord (600+105,5), 2. Cox (Belg.) 701,2 (599+102,2), 3. Debevec (Slovin.) 701,0 (596+105), 4. Karmakar (Indie) 699,1 (595+104,1), 5. Brodmeier (Něm.) 698,2 (595+103,2), 6. Han Čin-sop (Korea) 698,2 (595+103,2), 7. Durkovič (Chorv.) 698 (595+103), 8. Campriani (It.) 697,6 (595+102,6), ...41. Haman (ČR) 588.
Rychlopalná pistole (25 m): 1. Pupo (Kuba) 34 finálových zásahů (586), 2. Kumar (Ind.) 30 (585), 3. Ting Feng (Čína) 27 (588), 4. Klimov (Rus.) 23 (592), 5. Čang Tien (Čína) 17 (584), 6. Reitz (Něm.)13 (583), ...v kvalifikaci 7. Podhráský 583, 9. Strnad (oba ČR) 580.