Překvapení na kruzích: zlato se stěhuje do Brazílie

Londýn

Brazilský gymnasta Arthur Nabarrete Zanetti se překvapivě stal olympijským vítězem na kruzích. Druhý skončil obhájce Čchen I-ping z Číny, třetí příčku v dnešním finále obsadil Ital Matteo Morandi.

Brazilský gymnasta Arthur Nabarrete Zanetti oslavuje svoji zlatou olympijskou medaili z cvičení na kruzích

Čchen I-ping cvičil jako první z finálové osmičky a dostal vysokou známku 15,800 bodu. Olympijský šampión z Pekingu a úřadující mistr světa byl v čele průběžného pořadí až do poslední sestavy, v níž na něj zaútočil Zanetti.

Jihoameričan dokázal o tři desetiny bodu zvýšit obtížnost oproti kvalifikaci, takže v této známce se favorizovanému Číňanovi vyrovnal. Za provedení však dostal dvaadvacetiletý loňský vicemistr světa ještě o desetinu více než Čchen I-ping a radoval se z překvapivého zlata.

Největšího aplausu pod diváků se dočkal Jordan Jovčev. Devětatřicetiletý Bulhar, který se už věnuje převážně funkci šéfa národní gymnastické federace, se po chybě při dopadu rozloučil s olympijskou scénou sedmým místem.

Na bradlech vládla Ruska

Na bradlech získala první zlatou gymnastickou medaili z těchto her pro Rusko Alja Mustafinová. Hrdinka světového šampionátu 2010, odkud si odvezla pět medailí, v kvalifikaci dostala na bradlech až pátou nejvyšší známku a nepatřila k hlavním kandidátkám na titul.

Finálovou sestavu však zacvičila ve velkém stylu a o dvě desetiny bodu porazila obhájkyni zlata z Pekingu Číňanku Che Kche-sin. V Londýně tak zkompletovala svou medailovou sbírku, v níž už měla stříbro ze soutěže družstev a bronz z víceboje.

První olympijské medaile se ve své poslední soutěži dočkala Britka Elizabeth Tweddleová. Sedmadvacetiletá gymnastka, která je dvojnásobnou mistryní světa na tomto nářadí, vybojovala bronz navzdory velké chybě při dopadu na konci sestavy.

Zklamaná naopak byla úřadující mistryně světa Viktoria Komovová z Ruska, jež skončila až pátá. Sestava se nevydařila ani vítězce víceboje Gabrielle Douglasové. Američance patřila osmá pozice.

V přeskoku zazářil úřadující mistr světa Jang Hak-son. Korejský gymnasta do prvního skoku zařadil salto se šesti obraty se známkou za obtížnost 7,4 bodu, která byla suverénně nejvyšší v celé soutěži. I když udělal malou chybu při dopadu, spolu s dokonale provedeným druhým, jednodušším skokem mu to přineslo 16,533 bodu.

O více než desetinu tak odsunul na druhou příčku vítěze kvalifikace Denise Abljazina z Ruska, který k bronzu z prostných přidal další londýnskou medaili. V devatenácti letech se pak z první olympijské medaile radoval Ukrajinec Igor Radivilov.