Rubriky:

Ostatní sporty

Kanajevová jako první moderní gymnastka obhájila zlato z OH

11. srpna 2012 17:24 - Londýn

Ruska Jevgenija Kanajevová se stala první moderní gymnastkou, která dokázala obhájit olympijský titul ve víceboji. V dnešním finále her v Londýně porazila o 2,4 bodu krajanku Dariu Dmitrijevovou, bronz v těsném souboji vybojovala Běloruska Ljubov Čarkašynová.

 

Mike Blake, Reuters

Víceboj začal cvičením s obručí, která Kanajevovou zradila v kvalifikaci. Tentokrát však ruská suverénka chybu neudělala a hned po prvním náčiní měla bezmála jednobodový náskok. Dmitrijevovou předčila především v technické obtížnosti, za kterou získala o 0,850 bodu vyšší známku.

Šestinásobná zlatá medailistka z loňského mistrovství světa tak potvrdila svou dominantní pozici a stejně jako v Pekingu triumfovala i na olympijské scéně. Ze všech sestav jen jednou dostala známku pod 29 bodů, za závěrečné cvičení se stuhou.

Dvaadvacetiletá majitelka sedmnácti zlatých a jedné stříbrné medaile ze světových šampionátů nevyloučila, že bude v Riu de Janeiro útočit na třetí olympijské zlato za sebou. "Každý se mě na to ptá. Myslím, že budu. Ale nedovedete si představit, jak těžké je udržet se na vrcholu. Je to opravdu, opravdu dřina," řekla na tiskové konferenci.

Ve cvičení se stuhou ji porazila krajanka Dmitrijevová, která se od začátku čtyřboje usadila na druhé pozici a potvrdila double ruských reprezentantek. V 19 letech získala první velkou medaili ve víceboji. Dosud se totiž nedokázala prosadit do ruské nominace pro velké závody.

O jejím startu v Londýně se rozhodlo týden před odletem výpravy na OH poté, co se zranila původně nominovaná Alexandra Merkulovová. Dmitrijevová nabídnutou šanci stoprocentně využila. "Mám velkou radost. Je to pro mě výborný výsledek," uvedla.

Z premiérové vícebojařské medaile na světové scéně se radovala také bronzová Čarkašynová, jež o pouhých 125 tisícin bodu předčila třetí ženu loňského mistrovství světa Alju Garajevovou z Ázerbájdžánu. "Rusky jsou neporazitelné. Pro mě je to spíš zlatá medaile," řekla gymnastka, která po závěrečné sestavě políbila koberec a při obdržení známky se rozplakala štěstím.

O stupně vítězů bojovala i osmnáctiletá Korejka Son Jon-če, ale zhruba půlbodová penalizace za pád obou kuželů ji odsunula na pátou pozici. Na bronzovou příčku nakonec ztratila 0,225 bodu.

XXX. letní olympijské hry v Londýně:
Moderní gymnastika:
Víceboj: 1. Kanajevová 116,900, 2. Dmitrijevová (obě Rus.) 114,500, 3. Čarkašynová (Běl.) 111,700, 4. Garajevová (Ázerb.) 111,575, 5. Son Jon-če (Korea) 111,475, 6. Maksymenková (Ukr.) 109,625, 7. Rivkinová (Izr.) 109,000, 8. Mitevová (Bulh.) 108,950.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..