Rubriky:

Ostatní sporty

Svobodův trenér už v den závodu věděl, že jeho svěřenec bude na stupních vítězů

13. srpna 2012 10:09 - Londýn

Je strůjcem českých hvězd moderního pětiboje. Nejprve připravil Michala Sedleckého k zisku titulu mistra světa, později dovedl Libora Capaliniho k bronzu na olympiádě v Aténách. O víkendu kouč Jakub Kučera slavil s Davidem Svobodou zlatou medaili z her v Londýně.

 

Michal Kamaryt, ČTK

„Je těžké srovnávat, ale nikdo další nebyl úspěšný jako on, tudíž nikoho lepšího jsem netrénoval," usmívá se Kučera a místo dějiště největšího sportovního svátku považuje za jeden z klíčů úspěchu.

„Ve vyrovnané špičce rozhodují maličkosti. Jedním z velmi důležitých kamínků mozaiky na cestě ke zlatu byla blízkost Londýna od Prahy. Zatímco před čtyřmi lety do Pekingu bylo pro rodinné příslušníky cestování složité, na tribunách v Greenwich Parku měl sedmadvacetiletý zlatý medailista obrovskou podporu. „Přijelo velké množství Davidových kamarádů, jeho máma, oba bratři. Přítomnost blízkých je pro Davida strašně důležitá," vysvětloval Kučera.

V den závodu už věděl, že pokud se nic nezvrtne, Svoboda bude na stupních vítězů. „Tři roky hleděl jen k Londýnu. Vytvořil si na sebe extrémní tlak, který by jiného semlel. Ale David je typ vítěze," přemítal Kučera. „Hned od rána to byl jiný David Svoboda než v minulých letech. On totiž umí pracovat nesmírně efektivně. Razíme teorii, že pětiboj není o tisících naběhaných kilometrech a tréninkových objemech obecně. Je třeba hledat cestu, jak nejsnáze získávat body, což David umí," líčil Kučera. „Je složitá osobnost. Nechci říct, že uznává jen vítězství. Ale bere jen takové výkony, z nichž zlato vzejde. A právě proto je nejlepší na světě," usmál se hrdě Kučera.

Radek Malina (Londýn), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..