Rubriky:

Ostatní

Živě

V Pekingu otevřeli patrně nejlepší olympijskou vesnici historie

27. července 2008 11:27 - PEKING

Při okázalé slavnosti za účasti 265 funkcionářů a sportovců včetně hvězdy NBA Jao Minga či olympijského vítěze v běhu na 110 m překážek Liou Sianga byla v neděli oficiálně otevřena olympijská vesnice v Pekingu. Klíčem k bráně formálně otočil Čchen Č'-li, starosta vesnice pro 16 000 sportovců, funkcionářů a trenérů. Podle očitých svědků i vedení české výpravy se jedná o nejlepší olympijskou vesnici v historii.

Zástupci české mise se slavnostního ceremoniálu a vyvěšení čínské vlajky nezúčastnili. "Máme tady dost práce se zařizováním a v neděli mají dorazit i první sportovci," řekl v olympijské vesnici v telefonickém rozhovoru s ČTK šéf české výpravy a místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) František Dvořák. "Hele, zrovna přijeli," dodal a šel uvítat trojici dráhových cyklistů Tomáše Bábka, Denise Špičku a Adama Ptáčníka.

Český tým má ve vesnici kompletně k dispozici devítipatrový dům bloku B3. "Už jsme ho také pořádně vyzdobili, je vidět na hony daleko," chlubil se Dvořák. Balkóny a zdi zvenčí zdobí vlajky i loga sponzorů českého týmu. "Vlajky mají deset metrů," líčil Dvořák. Slavnostní vyvěšení zástavy České republiky a oficiální přivítání sportovců ve vesnici se uskuteční až ve čtvrtek 7. srpna, den před zahájením olympiády.

Český dům je hned na kraji vesnice

Jako první ale zavlála ve vesnici dvanáct dnů před startem her čínská vlajka a zhruba dvoustovka domácích sportovců se už také zabydlela. "Olympijská vesnice je kompletně připravena a vřele přivítá každého sportovce, funkcionáře, trenéry i všechny další hosty, aby tady strávili skvělé olympijské hry. Aby tady prožili krásné a příjemné dny," řekl Čchen Č'-li, člen vedení Čínské komunistické strany a zároveň také viceprezident organizačního výboru her. "Budeme se snažit každému vyjít vstříc a uspokojíme potřeby každého obyvatele vesnice," slíbil.

Výpravy budou během olympijských her bydlet v apartmánech se třemi nebo čtyřmi ložnicemi, společným obývacím pokojem a dvěma koupelnami. Český dům, jeden z dvaačtyřiceti, je hned na kraji vesnice nedaleko jídelny. "Zrovna včera jsme řešili, že několik postelí chybělo, ale dostali jsme ještě jeden apartmán. Takže už mají všichni kde spát," uvedl Dvořák.

Sportovci mají ve vesnici o rozloze 66 hektarů k dispozici obchody, poštu, banku i počítačové herny a dokonce také možnost učit se čínsky. Když budou chtít, mohou jít plavat do bazénu, hrát tenis, basketbal, běhat na tréninkovém oválu. Postavena je tam knihovna, nemocnice a dokonce vlastní požární stanice. A třebaže je v Číně náboženství striktně kontrolováno, budou mít věřící sportovci možnost využívat modlitebny.

Viditelnost dosahuje maximálně 300 metrů

Slavnostní otevření vesnice proběhlo pod zamračenou oblohou kvůli smogu, zlepšit ovzduší zatím nepomohlo ani omezení dopravy. "A je tady 36 stupňů a velká vlhkost," popsal aktuální počasí v Pekingu Dvořák. Viditelnost dosahuje podle jeho slov maximálně 300 metrů. "Je to každý den hodně podobné, moc se to nemění," řekl.

Doprava zatím funguje bez problémů, ve městě se nikdo neodváží vjet do vyhrazených olympijských pruhů. "I tady už funguje kyvadlová doprava," doplnil Dvořák, který se zatím mimo olympijskou vesnici dostal pouze jednou. Na každém kroku je podle něj v Pekingu znát i důraz na bezpečnost. "Každý blok je hlídán, všechno je zabezpečené. Mám pocit, že bychom tady ani nemuseli zamykat," řekl Dvořák.

Po olympijských a paralympijských hrách budou apartmány v olympijské vesnici přestavěny a prodány jako byty. Podle některých informací jsou již takřka rozprodané za cenu kolem 2800 až 4220 dolarů (necelých 40 000 až 60 000 korun) za metr čtvereční, což je půl miliónu až milión dolarů za celý apartmán.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..